• EUR/USD – Test i złamanie 1,2287 celem na ten tydzień

Nie oczekujmy wiele po tym szczycie – jak wynika z nieoficjalnych przecieków, które podał dzisiaj rano Reuters, unijny liderzy mają zgodzić się ze stanowiskiem, iż idea wspólnej emisji długu może być rozważona dopiero po zakończeniu ostatniego etapu unii fiskalnej. A to może potrwać – raport z postępów w tej sprawie jest zaplanowany dopiero na grudzień. Biorąc pod uwagę różne stanowiska w samej UE – zwłaszcza na linii Francja-Niemcy – może się okazać, że proces zawiązywania unii fiskalnej, a także bankowej, będzie trwał latami. Tymczasem europejscy politycy naiwnie wierzą, że uda się uspokoić nastroje na rynkach poprzez stworzenie tzw. pakietu dla wzrostu wartego zaledwie 120-130 mld EUR (idea pojawiła się w piątek, a dzisiaj na spotkaniu czterech ministrów finansów ma być rozwijana). Tymczasem rentowności hiszpańskich i włoskich obligacji po chwilowej poprawie w zeszłym tygodniu (wywołanej plotkami o możliwym wykorzystaniu europejskich funduszy ratunkowych do interwencyjnych zakupów na rynku długu) znów zaczynają iść w górę – 6,67 proc. hiszpańskie 10-latki i 6,02 proc. włoskie. Nie pomogła dzisiejsza aukcja 3 i 6-miesięcznych bonów skarbowych – wprawdzie sprzedano wszystkie papiery za 3,078 mld EUR, ale przy relatywnie wysokiej rentowności – dla papierów półrocznych wyniosła ona aż 3,327 proc.! Wygląda na to, że rynek przestaje wierzyć w to, iż europejscy decydenci mają jakikolwiek sposób na rozwiązanie problemów Hiszpanii, a także Włoch - to zły sygnał na początek lipca i resztę wakacji.

EUR/USD – Test i złamanie 1,2287 celem na ten tydzień

Negatywne rozpoczęcie tygodnia, co obserwowaliśmy wczoraj, a będące wynikiem obaw, iż tzw. kolejny szczyt ostatniej szansy dla strefy euro, znów zakończy się fiaskiem, sugeruje, iż spadki (przerywane niewielkimi, maksymalnie kilku godzinnymi korektami), mogą potrwać przez cały tydzień, a także początek lipca (wtedy możliwe jest przyspieszenie tego ruchu). Kluczowy poziom to strefa 1,2440-65, wspominana jeszcze jako docelowa w zeszłym tygodniu. Jej test powinien mieć miejsce jeszcze dzisiaj. Jej złamanie (dość prawdopodobne) będzie sygnałem, iż zmierzamy na test minimum z 1 czerwca w rejonie 1,2287 w najbliższych dniach.

Reklama

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.