Należąca do Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) kopalnia Mysłowice-Wesoła to obok kopalni Murcki-Staszic jeden z dwóch kluczowych zakładów spółki i jedna z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce i Europie. Dostarcza ok. 30 proc. ogólnej produkcji Holdingu, wydobywa najlepszy węgiel w spółce i osiąga wśród wszystkich jej zakładów najlepsze wyniki.

Jak poinformował w piątek wiceprezes KHW ds. produkcji Mariusz Wilkosz, zasoby operatywne Mysłowic-Wesołej, czyli takie, które można wydobyć, określane są na 158,8 mln ton (31 proc. wszystkich zasobów Holdingu, które sięgają 519,8 mln ton).

"Te zasoby zostaną jeszcze powiększone. Nie mamy jeszcze koncesji na ten węgiel, niemniej schodząc coraz głębiej, mamy wiedzę o ok. 80 mln ton zasobów w polu kopalni () Żywotność kopalni to 39 lat, ale zdecydowanie ze wskazaniem na więcej" - podkreślił Wilkosz.

Jak zaznaczył, większość przyszłościowych złóż leży pod lasami, czyli terenami o minimalnej uciążliwości społecznej. Pozwoli to na perspektywiczną redukcję kosztów związanych z usuwaniem szkód górniczych. Cała spółka przeznacza na ten cel 20-30 mln zł rocznie.

Reklama

Tegoroczne planowane wydobycie w Mysłowicach-Wesołej określane jest na 3,5 mln ton, w przyszłym roku ma sięgnąć 3,8 mln ton. Docelowo, za 3-4 lata, kopalnia ma ustabilizować ten wskaźnik na poziomie ok. 4 mln ton węgla rocznie.

Najbardziej wydajne przodki wydobywcze Mysłowic-Wesołej dostarczają 6-8 tys. ton węgla na dobę. Wynika to m.in. z wysokości prowadzonych ścian wydobywczych (sięgającej lub przekraczającej 4 m) i zastosowania nowoczesnych systemów urabiania oraz odstawy. W sytuacjach zagrożeń wielkość wydobycia spada do 3-4 tys. ton na dobę.

Zagrożenia w Mysłowicach-Wesołej wiążą się m.in. z metanem. Z najbardziej metanowej ściany 514 uwalnia się do 40 m sześc. tego gazu na minutę. Osiągnięto tam jednak najwyższą w spółce efektywność odmetanowania - przechwytywanych jest 50-70 proc. gazu. Odsysany ze złóż metan trafia do kopalnianej stacji odmetanowania, skąd 80 proc. gazu wykorzystuje Zakład Energetyki Cieplnej w Katowicach - opalając nim kotły kogeneracyjne.

Innym działaniem związanym z bezpieczeństwem pracy jest budowa systemu klimatyzacji grupowej o mocy 1 MW, która ruszy w sierpniu na poziomie 565 metrów. Docelowa moc układu 3 MW zapewni chłodzenie wszystkich wyrobisk zakładu. Klimatyzowanie kopalni staje się konieczne wraz ze schodzeniem do coraz głębszych pokładów węgla; gdyby nie chłodzenie już teraz w niższych wyrobiskach temperatura sięgałaby 35 stopni.

Wydobycie w kopalni prowadzone jest z dwóch poziomów: 465 i 665 m. Najniższy szyb kopalni sięga 850 metrów - trwa budowa poziomu 865 m. Perspektywiczne pokłady węgla zalegają do 1250 m, a wydobywanie węgla z głębokości większej niż sięgają szyby wiąże się z problemami wynikającymi m.in. z przewietrzania i transportu urobku. Dlatego KHW przygotowuje budowę i uruchomienie w perspektywie lat 2020-2021 nowego szybu 1250 m w sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic, który - poprzez podziemne połączenia - będzie służył także Mysłowicom-Wesołej.

Oficjalne otwarcie kopalni Wesoła II odbyło się 19 lipca 1952 r. Dwa lata później włączono do niej wyczerpującą się kopalnię Wesoła I, zmieniając nazwę zakładu na Wesoła. Kopalnia od 1967 r. do końca 1989 r. nosiła nazwę Lenin, potem powrócono do starej nazwy. W 2007 r. przyłączono do niej wyczerpującą się kopalnię Mysłowice, zmieniając nazwę na Mysłowice-Wesoła.

Zakład dysponuje 10 szybami, jednak ich liczba będzie redukowana. Łączna długość podziemnych wyrobisk to ok. 240 km, w tym roku planowane jest wydrążenie kolejnych 15,5 km. W kopalni pracuje ok. 5080 osób, spośród nich - 4300 pod ziemią.