Rentowności polskiego długu, pomimo burzliwego przebiegu sesji, ukształtowały się nieznacznie niżej i wynoszą aktualnie 4,827% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Wczorajsza decyzja EBC o zainicjowaniu programu interwencji (OMT) na rynku europejskiego długu spowodowała dynamiczne umocnienie złotego w obszar ponad tygodniowych maksimów. Podobną reakcję obserwowaliśmy na większości par emerging markets, gdzie inwestorzy ponownie skierowali swój kapitał w kierunku bardziej ryzykownych aktywów licząc, iż nielimitowany, sterylizowany skup długu głównie państw południa (do 3-lat zapadalności) ustabilizuje europejski rynek długu. Pomimo braku jedności podczas głosowania w EBC doniesienia te pokrywają się z oczekiwaniami rynków, które liczyły na wiarygodny program stabilizacji europejskiego rynku długu. Warto jednak pamiętać, iż w dalszym ciągu najtrudniej będzie wyegzekwować implementacje reform strukturalnych, które wedle zapowiedzi mają stanowić jeden z warunków przystąpienia do OMT.

Z drugiej na strony na rynku walut Europy Środkowo – Wschodniej potwierdziły się przyczyny ostatniego słabszego zachowania węgierskiego forinta. W trakcie wczorajszej sesji premier V. Orban potwierdził, iż nie akceptuje wstępnych warunków umowy z MFW i UE w zakresie pomocy finansowej dla Węgier. Orban zarzucił decydentom, iż cena wsparcia jest zbyt wysoka, a w ciągu najbliższych tygodni parlament przygotuje własną propozycję umowy. MFW zaproponował m.in. cięcia emerytur, zasiłków rodzinnych oraz podwyżki podatku dochodowego. Tym samym na rynek powróciły obawy związane z możliwą niestabilnością notowań forinta (wczoraj tracił nawet ponad 1,5%), który może szkodzić pozostałych składowych koszyka Europy Środkowo Wschodniej, m.in. złotego i koronie czeskiej.

W trakcie dzisiejszej sesji w kraju poznamy jedynie informacje o poziomie rezerw walutowych w NBP. Informacje te nie wywołają najprawdopodobniej znaczącej reakcji na rynku, który w dalszym ciągu „żyje” wczorajszą decyzją EBC. Duże znaczenie dla przebiegu dzisiejszej sesji będzie miała popołudniowa (godz. 14:3) publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy ( w tym najważniejszej figura NFP oczek. 125 tys.), która rozpatrywana będzie przez pryzmat ewentualnego zainicjowania QE3 podczas wrześniowego posiedzenia FOMC (12-13 września).

Reklama

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsza euforia rynkowa, choć opóźniona, przyczyniła się do dynamicznego umocnienia złotego na rynku. Polska waluta dynamicznie oddaliła się od kluczowych okolic 4,20 EUR/PLN, zwyżkując o prawie 8 groszy względem euro. Ostatnia sesja tego tygodnia najprawdopodobniej przyniesie utrzymanie pozytywnych nastrojów na rynkach i stabilizację notowań złotego blisko 4,12 EUR/PLN. W szerszym ujęciu warto pamiętać, iż pomimo, że oczekujemy spowolnienia w Polsce i w konsekwencji cięć stóp procentowych w najbliższych miesiącach to sytuacja na szerokim rynku tradycyjnie będzie miała kluczowe znaczenie dla wyceny polskiej waluty.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.