Ponad 14-proc. stratę z poprzednich pięciu sesji odrobił w dużej mierze dzięki euforii, która zapanowała na giełdach po czwartkowym ogłoszeniu przez bank centralny USA decyzji o dalszym, mocnym poluzowaniu polityki monetarnej. – Wywołuje to falę entuzjazmu, bo część rynku sądziła, że stanie się to dopiero przed jesiennymi wyborami prezydenckimi w USA – tłumaczy Krzysztof Pado z BDM.
Indeks WIG20 zyskał w piątek 2,7 proc., a po całym tygodniu 4,3 proc. Tradycyjnie w takiej sytuacji popyt skierowany był na kilka największych spółek. Ten wynik – według maklera DM BZWBK Sebastiana Koźlarka – potwierdza to, co widać już od dłuższego czasu, czyli dominację zagranicznych kupujących. – To wynik ich globalnych strategii dyktowanych wzrostem apetytu na ryzyko – uważa makler. Wśród blue chipów, czyli spółek z WIG 20, entuzjazm na rynku surowców spowodował silny popyt na akcje KGHM, JSW, PKN Orlen i Lotosu. Rekordzistą tygodnia był jednak TVN, po tym jak urząd antymonopolowy zgodził się na połączenie platformy n z Cyfrą+. Zamknięcie transakcji ma nastąpić najpóźniej do końca tego roku, a prezes TVN Markus Tellenbach dodał, że zaraz potem zaczną się prace nad połączeniem obu platform. Kurs podgrzał też UBS, który podwyższył rekomendację dla akcji spółki do „neutralnie” ze „sprzedaj”.
Analityków cieszą wysokie obroty odnotowane w piątek. 1,43 mld zł wydane w Warszawie na akcje są adekwatne do skali entuzjazmu. Nasuwa się pytanie, na jak długo. Część ekspertów twierdzi, że w tym tygodniu właściciele blue chipów mogą być rozczarowani, ale fala entuzjazmu może ogarnąć za to spółki z tzw. szerokiego rynku zdominowanego przez krajowych inwestorów. Wśród takich spółek w zeszłym tygodniu próżno było szukać nadzwyczajnych wzrostów.
Reklama