Rzeczpospolita

  • Trwa hossa na rynku surowców

Trwający trend wzrostowy na rynku surowców jest najdłuższy od października 2010 – pisze „Rz”. Jak podaje gazeta, hossa na rynkach surowcowych wystartowała w ostatni czwartek, kiedy Fed ogłosił kolejną, trzecią już rundę luzowania ilościowego.

  • Francja odrzuca gaz łupkowy
Reklama

Zezwolenie na inwestycje w wydobycie gazu łupkowego uderzyłoby we francuską energetykę jądrową, dlatego Paryż odrzuca wnioski koncernów o zgodę.

Francja jest krajem, który ma drugie największe złoża gazu łupkowego w Europie. Niezgoda na inwestycje i wydobycie gazu łupkowego będzie oznaczała w praktyce, że Francja więcej gazu sprowadzi z Rosji.

Polska The Times

  • Polski atom przyspiesza

Elektrownia atomowa pozostaje kluczowym elementem strategii bezpieczeństwa energetycznego Polski. Choć przez ostatnie miesiące projekt jej budowy wydawał się pozostawać w zawieszeniu, teraz pojawiło się nowe światło – pisze gazeta.

Aleksander Grad, prezes PGE Energia Jądrowa zapowiedział, że w ramach nowego harmonogramu budowy pierwszej atmówki w Polsce, pierwszy blok jądrowy zacznie działać najpóźniej w 2024 roku.

Puls Biznesu

  • Wszystko podrożeje dzięki Fedowi

Wprowadzenie kolejnej rundy luzowania monetarnego w USA odbije się na cenach aktywów inwestycyjnych. Podrożeją akcje i surowce, zyska również polski złoty – prognozuje „Pb”.

  • Big Mac: ceny w Polsce niskie, ale zarobki jeszcze słabsze

Indeks Big Mac pomaga mierzyć zamożność krajów i siłę poszczególnych walut. Statystyczny mieszkaniec Warszawy po godzinie pracy zarobi na 1,7 kanapki Big Mac. To bardzo słaby wynik. W Talinie można sobie pozwolić na 2,1 kanapki, w Bratysławie na 1,9, a w Pradze, Wilnie i Rydze – na 1,8. Dla porównania, przeciętny mieszkaniec Tokio kupi aż 6,7 Big Maców.

  • Tajwański biznes ciągnie do Polski

Trzej producenci oświetlenia LED z Tajwanu - Delta Elelctronic, Leadray Energy i Everlight Electronics - szukają możliwości inwestowania w Polsce. Szefowie koncernów przyznają jednak, że największą przeszkodą są polskie przepisy podatkowe. Czytaj więcej >>>

  • Rząd odkręca kurek z gwarancjami

Rząd pracuje nad udrożnieniem systemu poręczeń kredytowych dla małych i średnich firm. Wcześniej sam go przyblokował likwidując ogólnopolskie fundusze i wnosząc je do BGK. Inicjatywa rządu ma być bronią do walki z kryzysem – pisze „Pb”. Czytaj więcej >>>

Gazeta Wyborcza

  • Na e-Polskę poczekamy jeszcze dwa lata

Kolejne opóźnienie w e-administracji: rząd przesuwa o dwa lata wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w ewidencji ludności i pojazdów. Systemy PESEL i CEPiK trzeba zbudować od nowa. Miały zacząć działać już za trzy miesiące. Czytaj więcej >>>

  • W kryzysie na Wschód

Kryzys nie musi być przekleństwem, dla eksporterów może okazać się nawet szansą. Polskie firmy szukają nowych rynków zbytu, poza Unią pogrążoną w kryzysie. Wciąż ponad połowa polskiego eksportu kierowana jest do strefy euro, jednak producenci coraz śmielej otwierają się na sprzedaż na rynki azjatyckie i do Europy Wschodniej.

Bloomberg

  • Chińsko-japońskie spory uderzą w koncerny samochodowe

Gwałtowne antyjapońskie protesty, które w czasie weekendu wybuchły w Chinach, mogą narazić wielkie japońskie koncerny samochodowe na większe straty, niż te powstałe w wyniku zeszłorocznego trzęsienia ziemi – wynika z szacunków dilerów. W czasie demonstracji, których powodem były spory terytorialne, protestujący atakowali japońskie salony samochodowe i dopuszczali się aktów wandalizmu. Dla producentów aut najgorsze jest jednak to, że chińscy konsumenci chcą bojkotować japońskie produkty.

New York Times

  • USA oskarżają Chiny

Administracja prezydenta USA Barack Obama ma w poniedziałek wnieść skargę w Międzynarodowej Organizacji Handlu w Genewie. Stany Zjednoczone oskarżą Chiny o niesprawiedliwe subsydiowanie eksportu samochodów i części samochodowych. Według niektórych opinii jest to kwestia polityczna i ma związek z wyborami w USA, które odbędą się za dwa miesiące. Chociaż Chiny nie eksportują bezpośrednio do USA, to są konkurencją dla amerykańskich producentów w krajach rozwijających się.