Koncerny przeanalizują potencjał wydobywczy siedmiu koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG.

"Celem współpracy jest przede wszystkim zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej. Zgodnie z porozumieniem obie firmy opracują program wspólnych działań poszukiwawczych, umożliwiających stronom dywersyfikację ryzyka i wspólne wykorzystanie potencjałów kadrowych, technicznych oraz finansowych w rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej" - głosi komunikat.

PGNiG i Grupa Lotos będą współpracować na koncesjach zlokalizowanych w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Porozumienie zakłada możliwość pozyskania przez Lotos udziałów w każdej z koncesji. PGNiG zastrzegło sobie jednak prawo do sprawowania funkcji operatora na każdej z koncesji, podano także. Koncerny są zainteresowane także podjęciem współpracy handlowej, dotyczącej sprzedaży/kupna ropy naftowej wydobywanej przez PGNiG.

"Pierwsze próbki surowca trafiły już do gdańskiej rafinerii. Trwa ich szczegółowa analiza pod kątem technologicznym i produkcyjnym. Jeśli wszystkie testy wypadną pomyślnie, Lotos nie wyklucza zakupu ropy naftowej od PGNiG" - czytamy dalej w materiale.

Reklama

W Polsce zużywa się obecnie średnio ponad 14,5 mld m. sześc. gazu ziemnego rocznie. Jedną trzecią rocznego zapotrzebowania pokrywa wydobycie krajowe.

ikona lupy />
Stacja paliw Lotos / Bloomberg