Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,112 PLN za euro, 3,148 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,393 PLN wobec franka szwajcarskiego. Wyraźnie spadły rentowności polskiego długu, które wynoszą aktualnie 4,926% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Z rynkowego punktu widzenia wspominana ostatnio korekta spadkowa na notowaniach walut emerging markets (w tym złotego) wyraźnie wyhamowała w ślad za stabilizacją kwotowań eurodolara. W przypadku koszyka walut Europy Środkowo – Wschodniej wyjątek stanowi korona czeska, gdzie inwestorzy dyskontują potencjalne dalsze luzowanie polityki monetarnej w tym kraju. Rynki spekulują, że CNB może zdecydować się nawet na nadzwyczajne wsparcie gospodarki ponieważ stopy i tak pozostają na wyjątkowo niskim poziomie 0,5%.

Na szerokim rynku utrzymuje się nastrój niepewności związany z faktem: czy Hiszpania wystąpi z oficjalną prośbą o pomoc finansową do struktur EBC/UE? Spekuluje się, że taki oficjalny wniosek może wpłynąć dopiero 8 października podczas spotkania Eurogrupy.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane fundamentalne z rynku krajowego dotyczące produkcji przemysłowej (godz. 14:00) z czego najważniejszą składową będzie dynamika produkcji przemysłowej za sierpień, wstępnie szacowana na 1,9% r/r, wobec 5,2% r/r w poprzednim miesiącu. Odczyt ten rozpatrywany będzie jako jeden z głównych czynników, które mogą przesądzić o obniżeniu poziomu stopy procentowej już podczas październikowego posiedzenia RPP. Odczyt zgodny z oczekiwaniami lub słabszy powinien z teoretycznego punktu widzenia odbić się negatywnie na notowaniach złotego, jednak warto pamiętać, że ostatnie miesiące potwierdziły tezę, że polska waluta reaguje przede wszystkim na zmiany nastrojów na szerokim rynku.

Reklama

Z rynkowego punktu widzenia korekta spadkowa na notowaniach złotego, zgodnie z wczorajszą prognozą, wyhamowała przy 4,125 EUR/PLN, jednak potencjalna presja podażowa ze strony notowań eurodolara skutkować może kolejną próba naruszenia ww. zakresu. Jako znaczący obszar wsparcia dla notowań traktować należy 4,08 – 4,10 EUR/PLN.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.