Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie oferują młodym ludziom coraz lepsze warunki. Obojętnie czy skończyliśmy liceum, studiujemy czy zakończyliśmy studia lub już pracujemy i wciąż zastanawiamy się nad dodatkowymi kwalifikacjiami – możemy wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych (NRS) i zdobyć stopień wojskowy a tym samym korzystać z zalet bycia żołnierzem.

Służba wojskowa w NRS składa się z okresowych, rotacyjnych ćwiczeń wojskowych oraz okresowej służby wojskowej. Ćwiczenia wojskowe wchodzą w skład czynnej służby wojskowej, pełnionej w wymiarze do 30 dni kalendarzowych w roku. Realizowane są one w ramach ćwiczeń jednodniowych lub krótkoterminowych. W ramach służby okresowej żołnierze wykonują obowiązki przydzielone na podstawie aktualnego zapotrzebowania Sił Zbrojnych, w zależności od zarządzania kryzysowego i realizacji zadań poza granicami kraju.

Narodowe Siły Rezerwowe składają się z żołnierzy rezerwy, którzy jako ochotnicy zostali zakontraktowani do pełnienia służby wojskowej w rezerwie i pozostają do dyspozycji Wojska Polskiego w przypadku realnych zagrożeń militarnych i niemilitarnych. Żołnierze rezerwy posiadają przydziały kryzysowe na konkretne stanowiska w określonych jednostkach wojskowych. Warunkami przyjęcia do NSR są: obywatelstwo polskie, ukończenie 18 roku życia, zaświadczenie o niekaralności, zdolność fizyczna i psychiczna, wykształcenie (co najmniej na poziomie gimnazjalnym – do korpusu szeregowych, licealne – do korpusu podoficerów, wyższe – do korpusu oficerów) oraz odbycie szkolenia wojskowego. Podstawą nadania karty przydziału kryzysowego jest zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

W ramach szkolenia wojskowego osoby, które nie były nigdy w wojsku oraz nie odbywały żadnego szkolenia mogą odbyć służbę przygotowawczą. Służba przygotowawcza, stworzona specjalnie na potrzeby powoływania ochotników do NSR nie koliduje z tokiem studiów ani z życiem osobistym. Studenci odbywają ją w dwóch okresach, w trakcie dwóch następujących po sobie lat, podczas wakacji letnich. Terminy ćwiczeń są ustalane z dużym wyprzedzeniem tak, aby żołnierze mogli zaplanować sprawy osobiste i dostosować je do obowiązków związanych z pełnieniem służby w NSR. Wykaz ćwiczeń ustalany jest przez komendanta danej jednostki, nie później niż 30 dni przed zakończeniem roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym będą odbywały się ćwiczenia.

Reklama

Warto wspomnieć, że służba w NSR w żaden sposób nie koliduje z pracą zawodową, a nawet wiąże ze sobą wiele korzyści. Możesz pracować w sklepie, w dużej korporacji lub na uniwersytecie – podczas wykonywania każdej pracy możesz zostać żołnierzem rezerwy. Przepisy gwarantują żołnierzom rezerwy trwałość zatrudnienia, co oznacza urlop w pracy na czas szkoleń, przebywania w jednostce czy pełnienia służby. Co więcej, gwarantowane jest również prawo do awansu, nagród, urlopów, ochrony socjalnej etc. Czas pełnienia czynnej służby wojskowej jest wliczany do wysługi emerytalnej.

Służba w NRS przynosi wiele korzyści. Żołnierzom rezerwy przysługuje możliwość dofinansowania kosztów studiów lub specjalizacji. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych owocuje w wojsku, jak i na cywilnym rynku pracy. W trakcie służby żołnierze cały czas mają możliwość podnoszenia kwalifikacji i awansowania na kolejne stopnie wojskowe, jak i wyjazdu na misje zagraniczne, a także wstąpienia do zawodowej służby wojskowej. Żołnierzom rezerwy w czasie pełnienia służby w NRS przysługuje: uposażenie na każdy dzień czynnej służby wojskowej, zwrot kosztów przejazdów do miejsca pełnienia służby, prawo do nagród z tytułu wzorowej realizacji zadań służbowych, bezpłatne zakwaterowanie zbiorowe, bezpłatne umundurowanie oraz ekwipunek wojskowy czy bezpłatne wyżywienie. Służba wojskowa obejmuje także następujące świadczenia: opiekę medyczną, opiekę stomatologiczną, stabilność zawodową.

Jeżeli chcesz wzmocnić Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej odwiedź najbliższą Wojskową Komendę Uzupełnień i dowiedz się więcej!