Tegoroczni nobliści odkryli, że dojrzałe komórki organizmu można cofnąć w rozwoju do etapu komórek macierzystych, które potem są ponownie przekształcane w dowolne komórki organizmu.

Laureaci podzielą się kwotą 8 mln koron szwedzkich (około 940 tys. euro).

Sir John B. Gurdon urodził się w 1933 r. w Dippenhall w W.Brytanii. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie w Oksfordzie, a w 1972 r. rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie pracuje do dziś w Instytucie Gurdona. Można go nazwać pionierem klonowania. Jemu pierwszemu udało się w 1962 r. sklonować żabę Xenopus laevis. Gurdon uzyskał to zastępując jądro komórki jajowej płaza jądrem pobranym z komórki nabłonka jelitowego kijanki.

Shinya Yamanaka jest o 29 lat młodszy. W 1993 r. uzyskał doktorat na uniwersytecie w Osace. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie w Kyoto i współpracuje z Gladstone Institute w San Francisco. W 2006 r. na łamach "Nature" ukazała się jego praca na temat przekształcenia dorosłych komórek skóry myszy w pluripotentne komórki macierzyste (w skrócie - iPS). Był to ważny etap w badaniach nad pozyskiwaniem komórek macierzystych nie z zarodków, ale z dojrzałych komórek ciała.

Reklama