W celu realizacji tego projektu spółka nabyła od gminy Starachowice 9-hektarową działkę po byłych zakładach drzewnych za kwotę 3 mln zł.

"Planujemy wybudowanie bioelektrowni o zakładanej mocy elektrycznej 7 MW i biogazownię o zakładanej mocy 3 MW. Budowa dwóch zakładów to odpowiedź na zapotrzebowanie przedsiębiorstw znajdujących się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz niektórych firm spoza strefy. Kiedy ponad rok temu przymierzaliśmy się do tego przedsięwzięcia, planowaliśmy budowę inwestycji o łącznej mocy 3 MW. Dziś okazuje się, że mamy łączną moc 10 MW i nie jest to ilość, która w pełni pokrywałaby zapotrzebowanie wszystkich zainteresowanych firm" - powiedział ekspert ds. energii biogazowej i jednocześnie członek Rady Głównej Polskiej Izby Biomasy Wojciech Łukaszek, cytowany w komunikacie.

Planowane zakłady będą pozyskiwały materiał do produkcji biometanu i energii z gmin Mirzec i Brody. Inwestor zapewnia, że rolnicy zainteresowani współpracą, będą mieli zagwarantowaną stabilność ekonomiczną na okres nie krótszy niż 25 lat (okres, na który spółka planuje podpisać umowy na dostawy biomasy roślinnej). Zatrudnienie w zakładzie ma wynosić ok. 30-40 osób nie licząc współpracy kilkuset rolników z terenu powiatu. Rozpoczęcie działalności przez bioelektrownię planuje się rok 2017.



"Dzięki naszym staraniom udało się namówić inwestorów z zewnątrz do inwestowania naprawdę dużych pieniędzy w naszym regionie. Inwestycja w Starachowicach będzie kosztowała ponad 150 mln zł i nie są to pieniądze publiczne. Jest to stworzenie nowych miejsc pracy w samej bioelektrowni, oraz przy obsłudze surowcowej i maszynowej" - powiedział specjalista d.s. energii odnawialnej i rolnictwa ekologicznego w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Andrzej Krzysztof Pacocha.



Reklama

Na starachowickim osiedlu Bugaj powstaną bioelektrownia i biogazownia o łącznej mocy 10 MW budowane w nowoczesnej technologii Elektra. Projektowana bioelektrownia będzie jedną z największych tego typu w Polsce i trzecią w kolejności oddaną w regionie przez spółkę Bioelektrownie Świętokrzyskie.