Stanowisko spółki opiera się na analizę sporządzoną przez niezależnego doradcę, którą była firma Rothschild Polska.

"Mając na względnie perspektywy rozwoju spółki, tendencje rynkowe, sytuację finansową i wyniki spółki oraz opinię biegłego zarząd jest zdania, że cena akcji nie odpowiada wartości godziwej Puław" - czytamy w komunikacie.

Cenę akcji ustalono na podstawie średnich cen dziennych ważonych wolumenem obrotu z okresu 3 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania ZAT tj. dnia 19 lutego 2013 r.

Zgodnie z wezwaniem, ZA Tarnów mają nabyć 3.114.891 akcji ZA Puławy (16,3% ogólnej liczby akcji i głosów na walnym zgromadzeniu spółki) o łącznej wartości 413,03 mln zł i uzyskać 100% ogólnej liczby głosów na WZ.

Reklama

Spółka informuje także, że stanowisko to nie stanowi rekomendacji nabywania lub sprzedaży instrumentów finansowych spółki, a każdy inwestor lub akcjonariusz powinien we własnym zakresie dokonać oceny warunków wezwania.

Transakcja powiększenia Grupy Azotów Tarnów o ZAP rozpoczęła się 13 lipca ogłoszeniem wezwania na 32% akcji puławskiej spółki, w jego efekcie Tarnów kupił 10,3% akcji. Natomiast 16 stycznia 2013 r. w przydziale akcji serii D Azoty Tarnów objęły 73,4% akcji ZA Puławy, a ich udział w kapitale Puław wzrósł do 83,7%.

Grupa Azoty jest jedną z największych w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2008 roku. Zgoda Komisji Europejskiej na włączenie do grupy Azoty ZA Puławy wydana została 18 stycznia 2013 r.