Dziennik Gazeta Prawna

  • Królowie bezrobocia. Zawody, z którymi najtrudniej o pracę

Na czele listy profesji, których przedstawiciele najczęściej zostają bez pracy, zaraz po handlowcach plasują się ślusarze, budowlańcy i ekonomiści. Nawet kucharze lądują na bruku. >>> Czytaj więcej

  • Epoka Hugo Chaveza: 14 zmarnowanych lat dla gospodarki Wenezueli
Reklama

Zwolennicy i przeciwnicy Hugo Chaveza zgadzają się przynajmniej w jednej kwestii – w obecnym wieku nie było w Ameryce Łacińskiej bardziej wpływowego polityka niż zmarły we wtorek prezydent Wenezueli. >>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

  • Ministra Rostowskiego gry w kasy

Resort kierowany przez Jacka Rostowskiego chce błyskawicznie zmienić przepisy dotyczące kas fiskalnych i paragonów – donosi „GW”. Jedną z regulacji, które chce wprowadzić Ministerstwo Finansów jest wymóg podawania na paragonie „nazwy towaru/usługi pozwalającej na jednoznaczną ich identyfikację”. Handlowcy zastanawiają się jednak, jak precyzyjne informacje będą musieli prezentować na wydawanych paragonach – i jakie koszty w związku z tym poniosą. To niejedyne przepisy, jakie chce zmienić resort. MF chce także ograniczyć swobodę w zakresie zmiany serwisanta kas, a także wprowadzić obowiązek prowadzenia nowych ewidencji: towarów i uznanych reklamacji oraz oczywistych pomyłek. Także te przepisy branża uznaje za niejasne i apeluje o przesunięcie ich wejścia w życie do 2014 roku.

  • Kolej z mniejszymi długami

Przewozy Regionalne mają spłacić do lipca 2017 roku zadłużenie względem PKP Polskie Linie Kolejowe. Zastawem pod spłatę będzie tabor, a także siedziba Przewozów Regionalnych. Przewozy Regionalne, będące największym pasażerskim przewoźnikiem w Polsce, wykonują przede wszystkim nierentowne połączenia regionalne zamawiane i dotowane przez samorządy wojewódzkie. Od czasu wydzielenia jej w 2008 roku z Grupy PKP spółka cały czas nie miała zbilansowanej działalności, a dofinansowanie samorządów nie pokrywało całości deficytu. W związku z tym zadłużenie wobec PKP PLK rosło. Po bataliach sądowych w styczniu nastąpił przełom i spółki podpisały ugodę na kwotę 384 zł. Nie jest jednak jasne, skąd Przewozy Regionalne wezmą środki na spłatę tej kwoty – spółka znajduje się bowiem w trudnej sytuacji finansowej.

Rzeczpospolita

  • Przetarg na helikoptery dla armii: rząd odsłania karty

W największym, po zakupach samolotów F-16, konkursie na dostawy sprzętu dla armii uczestniczą prawdziwi potentaci: włosko-brytyjska Augusta-Westland, francusko-niemiecki Eurocopter i amerykański Sikorsky Aircraft. Rozstrzygnięcie i podpisanie umów spodziewane jest w pierwszej połowie przyszłego roku. Jeszcze w tym roku MON planuje wszechstronne testy śmigłowców według jednolitej procedury. Firmy walczą też o kolejną dostawę następnych stu helikopterów po 2018 roku.

  • Neurotechnologia kontra katastrofy

Bloober Team, krakowski producent gier komputerowych, pracuje nad rozwiązaniem IT, które pomogłoby zmniejszyć liczbę wypadków lotniczych. Polega ono na analizie aktywności mózgu, dzięki której można określić sprawność działania i poziom wytrenowania np. pilotów wojskowych. Oprócz monitorowania mózgu produkt ma wykrywać tzw. niestabilności systemu uwagowego, czyli skłonności do błędów związanych z przeciążeniem lub sennością, które mogą prowadzić do utraty kontroli podczas lotu.

  • Polskie okna wychodzą na Europę

Ponad 20 mln sztuk okien i drzwi produkują rocznie fabryki w Polce. Około 60 proc. trafia za granicę. Nasz kraj stał się w ostatnich latach potęgą w produkcji stolarki okiennej i drzwiowej.

Puls Biznesu

  • Ciemna strona złotego biznesu

Wyłudzacze VAT-u skazili kolejną branżę – tym razem na ich celowniku znalazł się rynek złota – pisze Puls Biznesu. Oszuści zarabiają na złocie naliczając i nie odprowadzając VAT-u. Wcześniej problem wyłudzania podatku na rynku złota miał mikroskopijną skalę, jednak po aferze z Amber Gold, oszuści zorientowali się, że na rym rynku można liczyć na wysoki, nielegalny zarobek.

  • Hubner: Euro to parasol bezpieczeństwa

Euro nie oznacza problemów, tylko stabilizację. To parasol bezpieczeństwa. Trzeba jednak umieć go obsługiwać – mówi Pulsowi Biznesu prof. Danuta Hubner, europosłanka i była komisarz UE. Jej zdaniem ostatnie reformy w nadzorze bankowym czy rygorach finansowych pozwolą jeszcze bardziej chronić swoje państwa członkowskie. „Euroland porządnie nas zlustruje, zanim wpuści do swojego grona. Jeśli zaliczymy taki test, na euro skorzystamy” – uważa Hubner.

  • Skarb chroni KSC przed inwestorami

Państwo chce statutowo zablokować przejęcie spółki cukrowej. Uprawnionym do nabycia akcji to nie w smak – pisze Puls Biznesu. Pracownicy i plantatorzy obawiają się, że mechanizm, który ma zabezpieczyć Krajową Spółkę Cukrową przed wrogim przejęciem, wyłączy z gry również ich. KSP to ostatni państwowy producent cukru, firma szacuje że ma 40-proc. udział w rynku.

  • Bank Światowy i BGK podleczą finanse szpitali

Rodzi się inicjatywa, w ramach której do szpitali popłyną pieniądze, między innymi na restrukturyzację i inwestycje - informuje Puls Biznesu. Pomocną dłoń mają podać Bank Światowy oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Według informacji Pulsu Biznesu, obie instytucje rozmawiają o projekcie, w ramach którego szpitale będą mogły się starać o preferencyjne pożyczki przeznaczone na inwestycje oraz restrukturyzację. >>> Czytaj więcej