Dziennik Gazeta Prawna

  • Internet szerokopasmowy w Polsce: Agenda Cyfrowa nie działa

Wielka biała plama – tak wygląda mapa Polski, jeśli nanieść na nią miejscowości, w których więcej niż 30 proc. mieszkańców ma dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu. Jesteśmy bez szans, by spełnić do końca roku unijny wymóg dostępu każdego obywatela do internetu. Czytaj więcej >>>

  • Nowy groźny podział Niemiec
Reklama

Utworzona niedawno partia o nazwie Alternatywa dla Niemiec (AfD) chce wyjścia Republiki Federalnej ze strefy euro. Wyborów nie wygra, ale może uniemożliwić zwycięstwo Angeli Merkel. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

  • Cały świat chce polskiego IT

Opłaciło się zainwestowanie 8,5 mln zł w promocję Polski na targach CeBIT w Hanowerze . Targi przyniosły polskim firmom zaskakująco dużo kontraktów i rozmów o współpracy. Produktami o rozwiązaniami polskich spółek interesują się nie tylko odbiorcy z Niemiec, Słowacji czy Włoch, ale także z Kuwejtu, Indii, Nigerii, Arabii Saudyjskiej czy Chin.

  • Mistrzowie giełdy 2012

Giełdową Spółką Roku 2012 została gdańska LPP – wynika z rankingu Pulsu Biznesu, stworzonego na podstawie sondażu TNS Pentor. Zestawienie zostało opracowane na podstawie opinii 180 specjalistów – oceniali oni spółki giełdowe pod kątem kompetencji zarządu, jakości produktów i usług, relacji inwestorskich oraz perspektyw rozwoju. Drugie miejsce w ranking u zajął Cyfrowy Polsat, a trzecie – KGHM.

  • Polacy tracą pracę i ruszają na zakupy

Zatrudnienie spada, bezrobocie rośnie, ale handel sklepach powinien się ożywiać – wynika z projekcji NBP na lata 2013-2015. Popyt konsumpcyjny najgorsze ma już za sobą i teraz z kwartału na kwartał będzie rósł. Niska inflacja będzie podnosić realny wzrost wynagrodzeń w Polsce,

  • Żywa bateria made in Poland

Polscy naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk stworzyli urządzenie generujące energię z glukozy i tlenu w ludzkim organizmie – pisze Puls Biznesu. To może być przełom w medycynie – bioogniwa będą mogły zasilać na przykład rozrusznik serca.

  • Fiskus uderzy w internetowych piratów

Do skarbówki trafił już pierwszy wniosek o ściganie serwisu internetowego naruszającego prawa autorskie - pisze Puls Biznesu. Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "Sygnał", zgodnie z zapowiedziami, próbuje ukrócić piractwo internetowe rękami fiskusa. Pomysł, polega na tym, żeby w walce z serwisami czerpiącymi korzyści z łamania praw autorskich wykorzystać przepisy o praniu brudnych pieniędzy. Czytaj też >>>

Gazeta Wyborcza

  • Niewolnictwo po brytyjsku

W Wielkiej Brytanii kwitnie handel ludźmi – dowodzi w ogłoszonym wczoraj raporcie konserwatywny think tank Centre for Social Justice. Jego ofiarą padają również imigranci z Polski – pisze „GW”.

Państwowe dane mówią ,o pand tysiącu ofiar w 2012 roku, ale Centre for Social Justice ostrzega, że to wierzchołek góry lodowej. Autorzy raportu zebrali dane od ponad 180 osób i instytucji – pisze gazeta.

  • Drogie długi vs długie drogi

Już około 2 mld zł rocznie Krajowy Fundusz Drogowy płaci w ramach spłaty długów na budowę dróg, zamiast budować za to drogi. A teraz zarząd planuje wydłużenie czasu spłaty tych długów – donosi „GW”.

Dziś rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Funduszu Drogowym (KFD), który gromadzi pieniądze na inwestycje drogowe. Nowelizacja ma umożliwić funduszowi restrukturyzację długów m.in. poprzez emisję obligacji na spłatę wcześniej zaciągniętych długów. Oznacza to, że jeszcze przez wiele lat spora część pieniędzy KFD będzie szła na obsługę wcześniejszych długów, a nie na nowe inwestycje – ostrzega „Wyborcza”.

  • Zbiorowa odpowiedzialność podatników? Bitwa o VAT

Ministerstwo Finansów w ekspresowym tempie chce zmienić ustawę, która ma ograniczyć wyłudzanie VAT. Ale próbuje iść na skróty. Odpowiedzialność ma grozić uczciwym podatnikom, którzy np. handlowali z oszustami – donosi „GW”.

  • Wielki plan prezesa Jagiełły z pocztą w tle

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP nie zrezygnuje z przejęcia Banku Pocztowego, ponieważ realizacja tego projektu zagwarantuje jego bankowi dominację na rynku przez długie lata – pisze gazeta.

Dziś PKO BP ma 25 proc. udziałów w Banku Pocztowym, ale dąży do tego, aby przejąć większość. Największy bank w Polsce już dwukrotnie składał Poczcie Polskiej ofertę odkupienia udziałów w Banku Pocztowym. Bezskutecznie.

Rzeczpospolita

  • Tanie smartfony ratują legendy

Choć można by uznać, że kawałki tortu na rynku smartfonów już dawno zostały podzielone pomiędzy Samsunga i Apple'a, jest jeszcze o co się bić – pisze „Rz”. Walka o rynek smarfonowy wciąga coraz więcej starych „wyjadaczy”. Po Nokii na segment inteligentnych telefonów z niższej półki stawia BalckBerry. Do rywalizacji włączyła się także Mozilla. Będzie więcej smartfonów na rynku – donosi „Rz”. Według szacunków firmy IHS iSuppli średni roczny wzrost liczby sprzedanych smartfonów z niższej półki w latach 2011-2016 wyniesie 51 proc. W tym samym okresie tylko o 12 proc. będzie rosła sprzedaż urządzeń z wyższej półki.

  • Rzeka gotówki popłynie z Wall Street

Amerykańskie spółki wypłacają rekordowe dywidendy i na potęgę odkupują akcje – pisze „Rz” za „Wall Street Journal”. W 2013 roku firmy wchodzące w skład indeksu S&P 500 mają wypłacić akcjonariuszom łącznie przynajmniej 300 mln dolarów, szacuje S&P Dow Jones Indices. To więcej o prawie 20 mld niż w ubiegłym roku. Te rekordowe dywidendy, deklarowane m.in. przez Apple, ExxonMobil czy AT&T, napędzają giełdową hossę. Amerykańskie firmy (m.in. PepsiCo, GE, Home Depot) ogłosiły też w lutym plany odkupu własnych akcji za łączną sumę 117,8 mld dolarów – to miesięczny rekord począwszy od 1985 roku.

  • Tarnowski: Przestańmy być Wietnamem Europy

Promujmy polskie przedsiębiorstwa, które na światowym wolnym rynku odnoszą sukcesy i kreują polskie marki – apeluje na łamach „Rz” prezes Grupy Mokate. Marek Tarnowski pisze m.in. o amerykańskiej kulturze, w której gospodarka jest pojmowana jako „kreowanie wartości dodanej”, „wzrost produktów”, „więcej innowacji”. U nas słowo „gospodarka” to tyle co „walka z bezrobociem”. Zwraca uwagę, że w Polsce dominuje eksport niskoprzetworzonych lub w ogóle nieprzetworzonych produktów „no name”.