Inwestorzy zapłacą 770 mln zł "podatku Belki" za zyski z giełdy, Polacy poza domem jadają rzadko i tanio - prezentujemy przegląd najciekawszych artykułów o tematyce gospodarczej.

Dziennik Gazeta Prawna

  • Miliardy zakopane w tunelach

Windują koszty inwestycji, dlatego branża budowlana je uwielbia. W ciągu najbliższych lat powstaną kolejne. Z reguły niepotrzebne. Im większa dostępność unijnych dotacji, tym mniejsza efektywność wydawania pieniędzy. A worek z pieniędzmi na lata 2014–2020 jest spory.

>>> Czytaj całość

  • Pełzająca rewolucja robotników

Polski proletariat ma dość. Chce, by politycy wzięli wszystkich za mordę i zrobili porządek w kraju, który miał być drugą Japonią, a gnije. Zdaniem robotników rządy ludu to pic. Rządy silnej ręki to jest to.

>>> Czytaj całość

Puls Biznesu

  • Rząd szykuje bat na szarą strefę elektroodpadów

Ministerstwo Środowiska próbowało zmienić ustawę o bateriach i akumulatorach. Zliberalizowane prawo miało otworzyć rynek recyklingu dla nowych firm. Recyklerzy już działający w branży podnieśli alarm, argumentując, że dopuszczenie do przerobu baterii i akumulatorów w wielu rozdrobnionych zakładach pozwoli na rozwój szarej strefy oraz spowoduje degradację środowiska. Ich zdaniem, nowe firmy odzyskiwałyby tylko cenny ołów, nie dbając o inne niebezpieczne substancje. Resort środowiska wysłuchał apeli i postanowił zaostrzyć przepisy. Teraz zużyte baterie mają być przetwarzane wyłącznie na terenie jednego zakładu przetwarzania, prowadzącego również recykling ołowiu i jego związków oraz tworzyw sztucznych, a także prowadzącego unieszkodliwianie.

  • Meritum zbuduje Mbank

Sławomir Lachowski znalazł inwestora dla swojego pomysłu stworzenia całkiem mobilnego banku – właściciela mobilnego banku Meritum, spółkę Innova Capital. Pomysł zakłada przeniesienie bankowości w całości na telefon. Projekt skierowany jest do młodych osób, oswojonych z nowymi technologiami.

Rzeczpospolita

  • Inflacja ostro hamuje i będzie jeszcze niższa

Inflacja w lutym wyniosła tylko 1,3 proc., a według Piotra Kalisza z Banku Handlowego w kwietniu może zwolnić do 1 proc. Latem stopa inflacji może spaść nawet niżej, uważa Ernest Pytlarczyk – główny ekonomista BRE Banku, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

  • Giełda dała zarobić 4,4 mld zł

Według danych gazety „Parkiet”, choć w 2012 r. indeks WIG zyskał 26 proc., niewielu drobnych inwestorów dobrze na tym zarobiło. Wykazywany zysk z transakcji na giełdzie mógł wynieść 4,4 mld zł, mniej niż rok wcześniej, jednak wykazywane straty również były niższe. Inwestorzy zapłacą prawdopodobnie ok. 770 mln zł tzw. „podatku Belki’.

Gazeta Wyborcza

  • Polski talerz: nie jadamy poza domem, bo nas nie stać

Jeśli obiad w restauracji, to pizza albo żurek. Co trzeci Polak w ogóle nie stołuje się poza domem, bo go nie stać. A kiedy już to robi, wydaje najwyżej 35 zł – pisze gazeta.

Połowa osób, które deklarują jedzenie na mieście, wydaje na ten cel między 10-35 zł. Co jemy? Pizzę i polskie dania. Pod tym ostatnim klienci rozumieją żurek, pierogi i schabowego z kapustą. W miarę często chodzimy do lokalu na kebab, hamburgery, hot dogi oraz dania kuchni azjatyckiej.

Tymczasem od wczoraj mamy pierwszą w historii gwiazdkę Michelina dla polskiej restauracji. Dostała ją warszawska restauracja Atelier Amaro.

  • Warszawa 1935 – biletów brak

Bilety na większość dzisiejszych, premierowych pokazów są już wyprzedane. Za 20-minutowy film ludzie płacą jak za pełnoekranową produkcję. Ale to film niezwykły. Pokazuje Warszawę, której nigdy nie zobaczymy. I za którą tylko możemy tęsknić – pisze „GW”.