Zadaniem GRECO jest tworzenie przepisów prawnych, pozwalających zwiększyć skuteczność wymiaru sprawiedliwości, i monitorowanie ich stosowania.

W opublikowanym raporcie GRECO wezwała rosyjskie władze do dokonania zmian w antykorupcyjnych przepisach. Rosyjski kodeks karny powinien - zdaniem ekspertów - jednoznacznie stwierdzać, że korupcja jest przestępstwem kryminalnym, i nakazywać całkowitą konfiskatę nielegalnie uzyskanego majątku. Grupa przeciwko Korupcji zaleca także wprowadzenie do kodeksu cywilnego paragrafu zakazującego wręczanie prezentów pracownikom administracji publicznej.

Rosyjskie władze zostały ponadto zobowiązane do skuteczniejszej kontroli administracji państwowej, ustanowienia nieograniczonego dostępu do informacji publicznej, prowadzenia statystyk dotyczących korupcji oraz do stworzenia systemu ochrony osób informujących o przestępstwie.

Zdaniem ekspertów, poziom korupcji w Rosji jest nadal bardzo wysoki, ale podjęte w ostatnim okresie działania pozwoliły na zwielokrotnienie liczby urzędników skazanych za korupcję.

Reklama

34 kraje należące do Grupy GRECO wyraziły zgodę na monitorowanie i ocenę podejmowanych działań przez międzynarodowe zespoły niezależnych ekspertów. Ich uwagi, ujęte w specjalnych raportach, mają charakter zaleceń.