Trudną sytuację mamy na rynku pracy. W lutym wzrosło do 14,4 procent. Bez pracy w Polsce pozostaje blisko 2 miliony 340 tysięcy osób. W stosunku do stycznia wzrost liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, ale najbardziej znaczący w Wielkopolsce, Małopolsce i na Dolnym Śląsku. Zdecydowana większość osób bez pracy nie ma prawa do zasiłku.

Z danych GUS wynika, że w lutym 442 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie ponad 34 tysiące pracowników. Wiceprezes GUS Halina Dmochowska podkreśla, że sytuacja gospodarcza odbija się także na wyniki finansowe przedsiębiorstw, które były gorsze niż w 2012 roku.

Spowolnienie gospodarcze przekłada się między innymi na większą niż ostatnio skłonność Polaków do zaciskania pasa. Z danych GUS wynika, że w lutym kupiliśmy o 0,8 procent mniej towarów niż przed rokiem.

>>> Czytaj również: Sprzedaż detaliczna spada - Polacy nie mają za co kupować

Reklama

Pogarszają się nastroje społeczne. Wskazują na to wyniki sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. 68 procent ankietowanych uznało, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. To o 2 punkty procentowe więcej, niż w lutym. 19 procent respondentów było przeciwnego zdania. 54 procent uczestników sondażu negatywnie oceniło sytuację polityczną w Polsce, 33 procent uznało ją za przeciętną, a 7 procent za dobrą. Odsetek ocen negatywnych wzrósł od lutego o 3 punkty procentowe. Pogorszyły się też oceny sytuacji gospodarczej. Połowa ankietowanych uznała, że jest ona zła, 33 procent - że przeciętna, a 12 procent - że dobra. Odsetek negatywnych ocen wzrósł od lutego o 5 punktów procentowych.

Od lutego nie zmieniły się natomiast znacząco oceny poziomu życia respondentów i ich rodzin. 46 procent zadeklarowało, że żyje się im przeciętnie, 41 - że dobrze, a 13 procent - że źle. 46 procent ankietowanych uważa też, że w najbliższym roku sytuacja w kraju się nie zmieni. 39 procent obawia się jej pogorszenia, a 9 procent oczekuje poprawy.Sondaż przeprowadzono w dniach 7-13 marca na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, liczącej 1060 osób.