Głównie będzie to dotyczyć najpłynniejszych instrumentów. Śladowy obecnie udział handlu algorytmicznego w obrotach będzie systematycznie rósł po wdrożeniu systemu UTP, poinformował agencję ISBnews dyrektor Działu Rozwoju Systemów Obrotu GPW Artur Wrotek.

"Warset miał wystarczającą wydajność na nasze krajowe potrzeby, ale zbyt niską, by przyciągnąć niektórych światowych graczy. Wraz z uruchomieniem UTP umożliwiamy inwestorom handel automatyczny - algorytmiczny, który bazuje na formułach reagujących na wydarzenia na rynku, takie jak np. raporty emitentów, bieżące kursy instrumentów finansowych, wskaźniki mikro- i makroekonomiczne. Te czynniki mogą stanowić bodziec do zawierania transakcji. Zakładamy, że parametry tego systemu sprawią, że profesjonalni, światowi gracze algorytmiczni zwrócą większą uwagę na warszawską giełdę" - powiedział ISBnews Wrotek.

W jego ocenie, tzw. algotraderzy skoncentrują się przede wszystkim na handlu najpłynniejszymi instrumentami - kontraktem na WIG20 i akcjami spółek z indeksu WIG20. "Poziom obrotów może istotnie rosnąć dzięki UTP wraz z dopływem nowych inwestorów. Oczekiwana aktywność algotraderów powinna zaowocować dodatkowym wzbogaceniem arkuszy zleceń notowanych instrumentów i zmniejszeniem spreadu rynkowego co wpłynie na podniesienie jakości rynku i przełoży się na zmniejszenie kosztów transakcyjnych" - wskazuje dyrektor GPW.

Liczy również na przyciągnięcie nowych animatorów. "Stworzyliśmy zupełnie nowy Rynek Animatora Rynku dla warrantów, produktów strukturyzowanych i ETF. Transakcje będą tu zawierane tylko wtedy, jeżeli w arkuszu zleceń będzie obecny animator danego instrumentu. Animator kwotuje w odniesieniu do bieżącej wyceny instrumentu bazowego - dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo inwestycji dla gracza indywidualnego" - ocenia przedstawiciel giełdy.

Reklama

Dodał, że ten segment rynku zostanie uruchomiony jednocześnie z UTP i giełda liczy, że m.in. Raiffeisen i Lyxor, emitenci odpowiednio produktów strukturyzowanych i ETF na GPW, skorzystają z nowych możliwości.

"Kolejną usługą, którą umożliwi UTP, a która zostanie wprowadzona w późniejszym terminie jest kolokacja, czyli w naszym przypadku High Performance Access. Ta usługa jest istotna z punktu widzenia szybkości dostępu do rynku i pozyskiwania danych publicznych. Polega to na tym, że dany członek giełdy wykupuje sobie miejsce w naszych serwerowniach, w pobliżu systemu notującego. Wtedy przekazywanie i potwierdzanie zleceń jest znacznie szybsze" - wskazuje Wrotek.

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) i domy maklerskie - członkowie Giełdy potwierdzili termin migracji na UTP z Warsetu w dniu 15 kwietnia 2013 r.