Biura maklerskie chcą wspólnie z giełdą ustalić inną datę uruchomienia nowego systemu transakcyjnego – dowiedział się DGP. Taki postulat znalazł się w piśmie, które wczoraj Izba Domów Maklerskich wystosowała do zarządu GPW oraz Komisji Nadzoru Finansowego. UTP ma 15 kwietnia zastąpić funkcjonujący od jesieni 2000 r. Warset. Początkowo inaugurację UTP planowano na listopad zeszłego roku.
Brokerzy domagają się nie tylko opóźnienia startu systemu. Chcą również, aby na sześć tygodni przed nowym terminem rozruchu UTP system zamrożono, czyli by nie dokonywać w nim żadnych zmian (nawet usuwania zidentyfikowanych błędów). Gdyby giełda przystała na ten warunek, zmiana systemu transakcyjnego byłaby możliwa najwcześniej w połowie maja.
Zgodnie z ustaleniami, jakie kilka miesięcy temu poczyniły domy maklerskie i GPW, system UTP miał być zamrożony na sześć tygodni przed 15 kwietnia. Jak twierdzą przedstawiciele giełdy, domy maklerskie zgodziły się na rezygnację z tego warunku, by móc usprawniać oprogramowanie.
Wczoraj minął termin, w którym GPW chciała otrzymać od domów maklerskich informacje o stanie ich przygotowań do wdrożenia UTP. Aby nowy system transakcyjny sprawnie działał, swoje rozwiązania informatyczne muszą dostosować również biura maklerskie. Dlatego właśnie giełda zwróciła się o raporty w sprawie gotowości poszczególnych firm.
Reklama
Pierwotnie raporty domów maklerskich miały spłynąć na giełdę do godziny 9.00, później – jak relacjonowali w rozmowach z DGP przedstawiciele branży maklerskiej – GPW zgodziła się poczekać do godziny 20.00. Jeszcze przed upływem tego terminu Izba Domów Maklerskich zwołała specjalne spotkanie w sprawie UTP. Szefowie firm brokerskich chcieli poznać stan przygotowań informatycznych konkurentów oraz wypracować wspólne stanowisko branży. We wczorajszym spotkaniu uczestniczyli m.in. pracownicy działów IT biur maklerskich i – jak wynika z informacji DGP – dokonana przez nich analiza błędów i częstotliwości ich występowania wypada bardzo niekorzystnie. Ostatecznym efektem spotkania IDM jest dokument, który wieczorem trafił do szefów GPW i KNF. Dziś o kwestii uruchomienia UTP przedstawiciele środowiska maklerskiego mają rozmawiać z zarządem giełdy.
W ubiegłym tygodniu pojawił się też pomysł, aby giełda po zebraniu raportów domów maklerskich opublikowała na swojej stronie internetowej listę tych brokerów, którzy są w pełni gotowi do uruchomienia UTP w połowie kwietnia. Wobec oporu samych zainteresowanych takie zestawienie najpewniej jednak nie powstanie. Pojawiła się za to nowa idea: giełda miałaby zasugerować biurom maklerskim, aby same opublikowały tego typu informacje na swoich stronach WWW. Zgodnie z intencją GPW tego typu dane miałyby być udostępnione w połowie tego tygodnia.
34 firmy inwestycyjne są obecnie członkami GPW
54 instytucje pośredniczą w handlu na GPW
33,13 mld zł wyniosły w lutym obroty akcjami na GPW