Izabela Dembicka ze stowarzyszenia zaznacza, że warto zastanowić się na jaką organizację chcemy przekazać jeden procent, i świadomie podjąć decyzję. Warto rozejrzeć się nawet we własnym środowisku, czy są jakieś sprawy społeczne , które chcemy wesprzeć. "Jeden procent zainwestowany w sprawy dziejące się blisko nas na pewno do nas wróci, czy to w formie odnowionego placu zabaw, czy zajęć lub warsztatów dla dzieci lub dla nas samych, czy w innej formie. Namawiamy do tego, aby potraktować jeden procent podatku jako inwestycję" - mówi socjolog ze stowarzyszenia Klon Jawor.

Jak zaznacza Izabela Dembicka, każdy może sprawdzić czy dana organizacja - ogólnopolska lub lokalna - jest wiarygodna, i czy budzi nasze zaufanie. Najprościej - poszukać aktualnych sprawozdań finansowych w internecie, warto też dzwonić i pytać na co organizacja przekazuje otrzymane środki. Jeżeli natomiast do sprawozdań nie można dotrzeć a kontakt z daną organizacją jest utrudniony - lepiej przekazać jeden procent innej fundacji czy stowarzyszeniu.

Około połowa środków z jednego procenta trafia do kilku największych organizacji charytatywnych, w tym dużych fundacji, prowadzących indywidualne konta osób potrzebujących pomocy. Pozostałe - działające na rzecz społeczności lokalnych, w różnych dziedzinach - muszą liczyć na lokalnych sympatyków. A możliwości uzyskania środków z podatku są nadal spore. W ubiegłym roku z jednego procenta organizacje otrzymały 457 milionów złotych, ale ponad połowa Polaków nie przekazała swojego odsetka podatku na cele społeczne.

>>> Czytaj również: Organizacje pożytku publicznego: Walczą o jeden procent, ale mają wiele na sumieniu

Reklama