W zeszłym roku udział ten wynosił 11,7 proc. Najpopularniejszym kierunkiem potencjalnej emigracji nadal są Niemcy.

"Coraz więcej osób w wieku 18-45 lat jest skłonnych do pracy za granicą. Co ciekawe, nadal największą grupą gotową do emigracji są osoby w wieku 45-54 lat. – Około jedna piąta respondentów do 54 roku życia bierze pod uwagę podjęcie zatrudnienia poza Polską. To niepokojące dane, ponieważ wyjazd tylu osób w wieku produkcyjnym, byłby dla Polski ogromną stratą" - powiedział dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

Polacy chcieliby wyjechać przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii , Skandynawii (Norwegia, Szwecja, Dania), Hiszpanii i Holandii. Dużo mniej popularne są w tym roku Stany Zjednoczone, czytamy dalej.

>>> Czytaj też: Mapa emigracji: 1,5 mln Polaków wyjechało z kraju

Reklama

"Potwierdziły się nasze zeszłoroczne przewidywania, że do wzrostu chętnych do wyjazdu za granicę potrzeba, aby Polacy dowiedzieli się, jak wyjechać i sobie poradzić na obczyźnie. Niektórzy znajomi i krewni już wrócili z nową porcją porad dla tych, którzy rozważają wyjazd. Podjęciu decyzji o wyjeździe sprzyja także ogólna niestabilność zatrudnienia, która często dotyka nisko wykwalifikowanych pracowników" - dodał prezes Work Service Tomasz Hanczarek, cytowany w komunikacie.

Według Work Service, do wyjazdu najbardziej chętni są bezrobotni z terenów wiejskich oraz małych miejscowości. Osobom z wyższym wykształceniem - mimo znacznego bezrobocia - decyzja o wyjeździe za granicę przychodzi trudniej, ponieważ zazwyczaj wiąże się on z przekwalifikowaniem. Wykonywanie pracy wymagającej niskich kompetencji, pomimo atrakcyjnego wynagrodzenia – nie jest dla nich kuszącą perspektywą.

Grupa Work Service jest największą firmą usługową na polskim rynku usług personalnych. Przyłączona ostatnio do grupy spółka IT Kontrakt specjalizuje się w leasingu informatyków i programistów.