Złota piątka to Exxon Mobil, Apple, Google, Berkshire Hathaway i Wal-Mart Stores - według danych Bloomberga mają one największą wartość rynkową. PetroChina, jedna z trzech chińskich firm znajdujących się w czołowej piątce w zeszłym roku, spadła obecnie na 6. pozycję.

Zmiana w rankingu, który jest barometrem oczekiwań inwestorów odnośnie zysków i tempa rozwoju gospodarki, odzwierciedla zarazem wzrost zaufania do polityki Rezerwy Federalnej pod wodzą Bena Bernanke i jego pakietu stymulacyjnego wartego 2,3 biliona dolarów. Również w przeszłości zyski notowane przez detalistów, producentów sprzętu komputerowego i firmy medialne poprzedzały wzrosty PKB, gdyż rynki antycypują poprawę popytu konsumpcyjnego.

Awans amerykańskich firm w światowym rankingu przypada na moment, w którym największe światowe giełdy odnotowują spadki. Przeciętna wartość rynkowa 10 największych spółek wyniosła w tym tygodniu 237 mld dolarów. Po raz pierwszy od 2011 roku żadna z firm na świecie nie przebiła kapitalizacji na poziomie 400 mld dolarów.

Ameryka zdominowała w tym miesiącu ranking największych firm świata po tym, jak akcje Wal-Mart podrożały o 4,6 proc., podwyższając wartość rynkową spółki do 258 mld dolarów. Spółka wyprzedziła tym samym pod względem wartości PetroChina. Fundusz inwestycyjny Berkshire Hatway, kontrolowany przez miliardera Warrena Buffeta, podskoczył w tym roku o 17 proc., stając czwartą największą firmą na świecie z wyceną rzędu 259 mld dolarów. Buffett oświadczył 1 marca, że pięć najbardziej rentownych spółek w funduszu spoza sektora ubezpieczeniowego, w tym producent narzędzi Iscar i firma chemiczna Lubrizol, przyczyni się w 2013 roku do wzrostu zysków inwestycyjnego potentata.

Reklama

Od końca 2012 roku Google zwiększył swoje notowania o 13 proc. i w marcu rynkowa kapitalizacja technologicznej grupy z Kalifornii osiągnęła poziom 278 mld dolarów i zajęła trzecie miejsce w światowym rankingu. Apple został najcenniejszą firmą na świecie w styczniu 2012 roku i utrzymywał pozycję przez 12 miesięcy, gdyż popyt na jego iPhone’y i iPody pozwolił na podwojenie zysku odnotowując jednocześnie rekordowe przychody. W szczytowym momencie, we wrześniu 2012 roku, firma była warta 658 mld dolarów, wyprzedzając najbliższego rywala, koncern Exxon Mobile, o 240 mld dolarów. Ale spadek notowań o 44 proc. pozostawił wartość rynkową na poziomie 374 mld dolarów i dał kolosowi z Doliny Krzemowej drugie miejsce w rankingu.

Exxon Mobil, wielokrotny lider rankingu, jest obecnie wart 394 mld dolarów.

ikona lupy />
Tim Cook / Bloomberg / David Paul Morris
ikona lupy />
Nao Tanaka - uczestniczka Konferencji Google w San Francisco ze smartfonem, fot. David Paul Morris / Bloomberg / David Paul Morris