Jak zarządzać pączkującymi metropoliami? W jaki sposób planować ich rozwój? Jak umożliwiać ciągnącym do miast ludziom sprawne i szybkie poruszanie się od domu do pracy?
Rosnącemu znaczeniu metropolii na świecie i w Polsce, ich sile i słabościom, roli energii, telekomunikacji i transportu, a także finansowaniu rozwoju – poświęcona zostanie część paneli organizowanych podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) w Katowicach.
Miejsce debaty nie jest przypadkowe. To właśnie na Śląsku działa najprężniejsza organizacja zrzeszająca sąsiadujące miasta, czyli Górnośląski Związek Metropolitalny, który skupia 14 śląskich i zagłębiowskich miast. Na całym świecie działa ponad 2 tys. takich związków i organizacji, które próbują zarządzać obszarami metropolitalnymi.
Kongresowe debaty nie ominą tematu finansów samorządów, sytuacji finansowej w Europie, rozmów o udziale samorządów w PIT i CIT, finansach samorządowych w formule 3D: dochody, deficyt, długi, a także o nowych regułach konstruowania budżetu i zaciągania zobowiązań. W wyniku ubiegłorocznej debaty samorządów z ministrem finansów dziś muszą się one trzymać dwóch wskaźników – udziału zadłużenia w dochodach ogółem (60 proc.) i obciążenia dochodów wydatkami na obsługę zadłużenia (15 proc.).
Reklama
Podczas kongresu omówione zostaną także wyzwania związane z rewitalizacją terenów poprzemysłowych i obiektów zabytkowych oraz dobre i złe praktyki w relacjach między partnerem prywatnym i publicznym. Ważna będzie gospodarka odpadami, bo już od 1 lipca polskie gminy będą zobowiązane do odbierania śmieci od mieszkańców. Jak ta odpadowa rewolucja się skończy, nie wie dziś chyba nikt.