Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, wzrósł w kwietniu po raz dziesiąty z rzędu - o 0,3 pkt m/m do 92,0 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

Od trzech miesięcy wskaźnik rośnie coraz wolniej, a zmiany takie mogą zapowiadać pozytywne oddziaływanie czynników o charakterze sezonowym w najbliższych miesiącach, podkreślają analitycy.

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu wzrósł. Jednak, od trzech miesięcy wskaźnik rośnie coraz wolniej. Zmiany takie mogą zapowiadać pozytywne oddziaływanie czynników o charakterze sezonowym w najbliższych miesiącach. Oddziaływanie czynników o charakterze cyklicznym ma nadal charakter negatywny" - głosi raport.

BIEC przyznaje, że trudno na razie określić czy pozytywny wpływ czynników sezonowych przewyższy negatywne działanie zmiennych cyklicznych.

Reklama

"Podobnie do poprzedniego miesiąca, w kierunku spadku wartości wskaźnika, czyli poprawy sytuacji na rynku pracy, działają cztery składowe. Taka sama liczba czynników sygnalizuje wzrost bezrobocia" - czytamy dalej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym nie zmieniła swej wartości w ujęciu miesięcznym i wyniosła 13,6%, podał BIEC.

"Wolniejszy wzrost wskaźnika wynika głównie ze zmniejszonego napływu nowych bezrobotnych i zwiększonej liczby ofert pracy trafiających do urzędów zatrudnienia. Symptomy stabilizacji sytuacji na rynku pracy znajdują na razie umiarkowane odzwierciedlenie w ocenach formułowanych przez menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych na temat ogólnych perspektyw rozwojowych polskiej gospodarki oraz wielkości zatrudnienia w najbliższych miesiącach" - napisali też analitycy.