Spółka poszukuje celów akwizycyjnych w Europie, a przejęcie będzie finansować długiem, emisją akcji, a w ostateczności z zatrzymanych zysków, poinformował prezes Jacek Szwajcowski.

"Chcemy działać zgodnie z naszą polityką dywidendy i wypłacać dywidendę w każdym roku. Oczywiście, akwizycja będzie wymagała dodatkowych środków, ale w pierwszej kolejności chcielibyśmy sfinansować ją długiem, emisją akcji lub połączeniem tych dwóch sposobów, a w ostateczności - z zatrzymanych zysków" - powiedział Szwajcowski dziennikarzom.

"Jeśli byłby nadzwyczajny cel akwizycyjny, to wówczas wypłata dywidendy mogłaby być wstrzymana" - zaznaczył.

Prezes poinformował, że spółka, która prowadzi już działalność na Litwie i w Wielkiej Brytanii szuka celów akwizycji w innych krajach europejskich i rozważa dwa warianty - przejęcie małej spółki na dużym rynku lub dużej na mniejszym .

Reklama

"To jest nasz spory dylemat. Czas nie jest w tej chwili taki ważny- to może być 2013, ale i 2014 rok. Szukamy celów, które mogłyby nas kosztować 100-150 mln euro w ciągu kilku lat" - powiedział Szwajcowski.

W marcu tego roku Szwajcowski poinformował, że Pelion szuka celów akwizycji poza Polską w segmencie detalicznym - w krajach o wyższym poziomie refundacji leków i bardziej przyjaznym prawie i jest zainteresowany akwizycją stosunkowo niedużej spółki o wartości ok. kilkudziesięciu mln euro.

Prezes poinformował , że ze względu na spadek marż urzędowych spółce nie udało się skumulować wielu środków, dlatego rozważa różne sposoby finansowania.

Podkreślił, że Polska jest krajem o jednym z najniższych w Europie poziomie refundacji państwa w wydatkach związanych z opieką medyczną. W ub. roku wynosił on zaledwie 30%. Dlatego też celów akwizycji poszuka na rynkach bardziej przyjaznych w tym względzie dla pacjenta.

Pelion prowadzi sprzedaż detaliczną poprzez spółkę CEPD N.V. W Polsce do grupy należy ok. 1,4 tys. aptek Dbam o Zdrowie oraz 490 aptek Gintarine Vaistine, Norfos Vaistine i BVG na Litwie ( w formatach aptek własnych, franczyzowych i partnerskich).

Szwajcowski poinformował dziś, że plany wprowadzenia spółki CEPD na warszawską giełdę zostały zawieszone.

"W chwili, gdy zakładaliśmy spółkę był plan, aby wprowadzić ją na giełdę. Obecnie nie prowadzimy takich prac"- powiedział Szwajcowski.

Pelion Healthcare Group (dawniej Polska Grupa Farmaceutyczna) świadczy usługi obejmujące wszystkie segmenty dystrybucji farmaceutycznej (hurtowy, detaliczny i szpitalny) i są skierowane do: pacjentów, aptek, szpitali oraz producentów. Pelion S.A., to spółka holdingowa, pełni nadzór właścicielski nad wszystkimi obszarami działalności Grupy.