Tymczasem zwyżka dolara amerykańskiego pozostaje w dużej mierze nienaruszona, poza ewentualną czkawką w parze USD/JPY w najbliższej przyszłości.

Scenariusz korekty jena?

W wiadomościach nie ma nic konkretnego, ale silna zwyżka na rynku obligacji w USA
i w Europie oraz pozorne chwilowe uspokojenie na rynku japońskich obligacji rządowych wraz ze zmianami technicznymi w niektórych miejscach (zwalniający USD/JPY, rozbieżny impet w EUR/JPY, dzisiejszy chwilowy spadek AUDJPY poniżej 100,00, itp...) sugerują,
że rośnie ryzyko znacznej konsolidacji w parach krzyżowych jena. Obserwujcie sytuację – czynnik, który mógłby uruchomić jakiekolwiek szeroko zakrojone umocnienie się jena, potencjalnie uruchomiłby w parze USD/JPY przejście przez najwyraźniej jeszcze ważniejszy rejon 101,80/102,00 po wczorajszej akcji.

Wczoraj w późnych godzinach wieczornych Williams z Rezerwy Federalnej w San Francisco powiedział, że Fed może rozważać ograniczenie skupu aktywów w ciągu najbliższych kilku miesięcy i może nawet zakończyć kupowanie przed końcem roku, jeśli "wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami", co kontrastowało z bardzo kiepskimi danymi i spowodowało, że dolar zrobił „w tył zwrot” i umocnił się po wcześniejszych słabych notowaniach w ciągu dnia.

Reklama

Co dalej?

Kalendarz danych na pozostałą część dnia świeci pustkami, rozproszą nas jedynie dane o inflacji w Kanadzie i wstępne odczyty ankiety dotyczącej zaufania, przygotowywanej przez amerykański Uniwersytet Michigan, publikowane w północnoamerykańskich godzinach porannych. USD/CAD może nadal zyskać impet dzięki tym liczbom, więc w tej parze spodziewamy się wkrótce testu górnej granicy przedziału powyżej 1,0300+, pod warunkiem, że nie nastąpi zwrot. Wsparcie na poziomie 1,0150 zostało w ostatnich kilku dniach podwójnie podkreślone, a mniej istotne wsparcie przeniosło się teraz na poziom 1,0220. Patrząc na szerszy obraz oczekuję, że para ta przygotowuje się do zaatakowania poziomu 1,0500 i ostatecznie przebicia się wyżej, gdyż wygląda to na pieszą wersję spadków w parze AUD/USD ze względu na niesłychany ruch AUD/CAD w dół (ta druga para wykazuje lokalnie w tych okolicach oznaki słabnącego impetu, więc być może dolar kanadyjski będzie wykazywał większą zmienność).

W przyszłym tygodniu mamy Bernankego zeznającego w amerykańskim Kongresie przed Wspólną Komisją do Spraw Ekonomicznych. Hilsenrath z WSJ, ponoć wtajemniczony w kulisy prac Rezerwy, publikuje ostatnio na Twitterze informacje, jakoby urzędnicy Fedu mieli
„na dniach” ogłosić coś wielkiego. Czy to tylko hałas, czy tak rzeczywiście będzie,
i czy mogłoby to być w ten weekend w czasie wystąpienia Bernankego lub w jego zeznaniach dotyczących prognoz gospodarczych w przyszłą środę?
Rynki nigdy nie wydawały mi się bardziej napięte niż teraz – zaskakuje widok poczucia iluzoryczności na rynku akcji i podejrzewam, że jest to też powiązane z losem par krzyżowych jena w najbliższej przyszłości – tzn. że powszechny powrót zmienności może w końcu bardzo zaszkodzić parom jena – być może najmocniej na początek w parze USD/JPY, ale później
w innych parach nawet bardziej, jeśli rozwinie się nastrój w stylu "paniki delewarowania". Coś mi mówi, że w najbliższym czasie na rynki nie powróci nuda.



Więc bądźcie ostrożni, życzę wam bezpiecznego weekendu.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Nowa Zelandia – w maju zaufanie konsumentów wg ANZ wyniosło 123,7 pkt. wobec 119,2 pkt. w kwietniu.
• Strefa euro - produkcja w budownictwie w marcu spadła o -1,7% m/m i -7,9% r/r wobec +1,7% r/r w lutym.

Najbliższe ważne wydarzenia w kalendarzu ekonomicznym (wszystkie godziny – GMT)

• Kanada – sprzedaż hurtowa w marcu (1230)
• Kanada - indeks cen konsumpcyjnych w kwietniu (1230)
• USA – wstępne majowe wyniki ankiety Uniwersytetu Michigan dot. zaufania (1355)
• USA – wskaźniki wyprzedzające w kwietniu (1400)
• Chiny – ceny nieruchomości w kwietniu (Sob. 0130)
• USA – wystąpienie Bernankego z Rezerwy Federalnej w pewnym College’u (Sob. 1500)
• Nowa Zelandia - wskaźnik wyników w usługach w kwietniu (Niedz. 2230)
• Wielka Brytania – ceny domów wg Rightmove w maju (Niedz. 2301)
Japonia – wyniki ogólnokrajowych domów towarowych w kwietniu (Pon. 0530)