Jedynie dwie składowe oddziałują w kierunku spadku wartości wskaźnika, a tym samym poprawy sytuacji na rynku pracy, podkreślają analitycy.

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu wzrósł. Skala wzrostu utrzymuje się na nieco niższym poziomie, niż na przełomie roku kiedy odnotowano najbardziej dynamiczne zmiany wielkości Wskaźnika" - głosi raport.

Zmiany takie sygnalizują pozytywne oddziaływanie czynników o charakterze sezonowym. Przeciwdziałają one negatywnemu wpływowi czynników o charakterze cyklicznym, dodał BIEC.

>>> Czytaj też: Bezrobocie w Polsce: Jak długo szukamy pracy?

Reklama

"Aktualnie jedynie dwie składowe oddziałują w kierunku spadku wartości wskaźnika, a tym samym poprawy sytuacji na rynku pracy. Oddziaływanie pozostałych czynników, wskazujących na pogorszenie sytuacji na rynku pracy, miało umiarkowaną siłę" - czytamy dalej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym nieznacznie wzrosła w ujęciu miesięcznym przyjmując w kwietniu br. wartość 13,7 proc., podano dalej.

"Liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy drugi miesiąc z rzędu znacząco spadła. Wnioski te są spójne z wynikami Barometru Ofert Pracy. Po pozytywnych zmianach odnotowywanych od początku roku, wielkość strumienia spadła w ujęciu miesięcznym najpierw w marcu o 20 proc., a w kwietniu o kolejne 10 proc. Strumień napływu nowych szans zatrudnienia pozostaje na wyższym poziomie w ujęciu rocznym. W porównaniu do kwietnia 2012 roku w PUP-ach zarejestrowano o blisko 14% więcej ofert pracy" - czytamy dalej w raporcie.

>>> Czytaj też: Eurostat: stopa bezrobocia wzrosła w kwietniu w Polsce i w strefie euro