Aktywizacja zawodowa jest szczególnie waż w czasach wysokiego bezrobocia. Z najnowszych danych GUS wynika, że stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec kwietnia br. 14 proc. wobec 14,3 proc. miesiąc wcześniej. Ważne, by osoby szukające pracy nie popadły w przewlekłe bezrobocie. Im dłużej pozostajemy bez pracy, tym trudniej ją znaleźć. Sytuacja jest tym trudniejsza, że nie widać symptomów rychłego ożywienia gospodarki.

Według sondy 48 proc. ankietowanych znalazło zatrudnienie do 3 miesięcy.

>>> Polecamy: Mieszkanie na własność albo niższe bezrobocie. Wybór należy do ciebie

Od 3 miesięcy do roku poszukiwanie pracy zajęło ponad 1/3 ankietowanych, a jedynie 8 proc. respondentów szukało pracy od 13 miesięcy do 2 lat, zaś powyżej 2 lat pracy szukała co 10 przebadana osoba.

Reklama

Dwa lata to długi okres, po którym pracodawca może mieć wątpliwości, czy zatrudnić kandydata. Pewne umiejętności i kwalifikacje się przedawniają, a poza tym pracodawcy są podejrzliwi wobec osób, które tak długo nie mogły znaleźć pracy.

Jak wynika z danych zebranych w badaniu GUS-u „Aktywność ekonomiczna ludności Polski” za III kwartał 2012 roku, najczęściej bezrobotni znajdowali pracę w okresie od 7 do 12 miesięcy od rozpoczęcia poszukiwań (22 proc.). Równie wielu badanych (21 proc.) poszukiwało pracy dłużej niż rok – od 13 do 24 miesięcy.

– Długość okresu poszukiwania pracy zależy od wielu czynników, takich jak płeć, miejsce zamieszkania, wykształcenie. Jednakże jedynym z bardziej zauważalnych determinantów długości tego okresu jest wiek, im osoba starsza, tym bardziej wydłuża się okres poszukiwania pracy – komentuje Diana Turek z Sedlak & Sedlak.

>>> Polecamy: Pracownicy po pięćdziesiątce skazani na bezrobocie