Na początku czerwca odbędzie się konferencja IPO Summit Warsaw 2013, impreza skierowana do inwestorów i emitentów z zagranicy. Czy liczy Pani, że IPO Summit przyciągnie na polski rynek nowe spółki spoza kraju?

IPO Summit, Warsaw 2013 jest już trzecią edycją wydarzenia, które mam nadzieję na dobre zagościło w kalendarzach, jako jeden z największych, międzynarodowych projektów związanych z promocją polskiego rynku finansowego w Europie. Tegoroczne spotkanie stanowi doskonałą okazję, aby pokazać potencjalnym emitentom z zagranicy jak ciekawy i nowoczesny jest nasz rynek, a inwestorom – że warto u nas lokować środki. Potwierdzają to statystyki dotyczące zagranicznych spółek notowanych w Warszawie i blisko 50-proc. udział zagranicznych inwestorów w obrotach na GPW.

Poza przyciągnięciem nowych emitentów na rynek, Grupa KDPW promuje także własne usługi. Które, poza tradycyjnymi już zadaniami z zakresu rozliczania i rozrachunku transakcji są dla Państwa priorytetowe?

Grupa KDPW, a więc centralny depozyt i izba rozliczeniowa, dążą do osiągania standardów międzynarodowych. Wdrażamy nowe rozwiązania zarówno w obszarze technologii, jak i regulacji, które są zbieżne z praktykami międzynarodowymi, jak i nowymi przepisami UE, takimi jak rozporządzenie EMIR, regulujące funkcjonowanie izb rozliczeniowych i ich usług. To właśnie ta regulacja wsparła nasze zamiary uruchomienia nowych usług dla banków, tj. rozliczania derywatów z rynku OTC. Od przyszłego roku wprowadzimy dodatkowo możliwość rozliczania instrumentów denominowanych w innych niż złotych walutach, czyli multiwalutowość. W obszarze centralnego depozytu nowością jest usługa repozytorium transakcji zgodna ze standardami technicznymi weryfikowanymi przez ESMA. Pracujemy także nad platformą konfirmacji dla transakcji repo. Krokiem milowym dla nas, ale i całego rynku, będzie autoryzacja KDPW_CCP zgodnie z unijnym rozporządzeniem EMIR przez kolegium utworzone przy udziale ESMA przy KNF oraz rejestracja naszego repozytorium przed europejskim nadzorem.

Reklama

Jako pierwszy umowę na rozliczanie instrumentów pochodnych z rynku OTC z izbą rozliczeniową KDPW_CCP zawarł Raiffeisen Bank Polska. Ile instytucji podpisało takie umowy?

Od początku prowadzenia tego projektu współpracowaliśmy z większością banków aktywnych na polskim rynku. To dzięki wsparciu ekspertów bankowych nasza oferta jest „uszyta na miarę”. Porozumieliśmy się także ze stowarzyszeniem ACI Polska, organizującym fixing stawek instrumentów OTC rozliczanych przez nas, z którego korzystamy w systemie kdpw_otc. Finalnie, poza wspomnianym Raiffeisenem, umowy podpisaliśmy także z Bankiem Pekao, Deutsche Bank Polska, ING Bankiem Śląskim, Bankiem Millennium oraz BZ WBK. Podmioty, które podpisały z nami umowy w I kwartale skorzystały również z atrakcyjnej promocji: zostały zwolnione z opłaty za wpis do rejestru uczestników oraz opłaty za uczestnictwo za cały rok 2013. Podmioty, które przystąpią do rozliczeń OTC w II kwartale otrzymają 50-proc. rabat na wspomniane opłaty.

Czy jesteście Państwo gotowi, aby rozliczać transakcje na instrumentach pochodnych także instytucjom zagranicznym?

Na wstępie należy podkreślić, iż jesteśmy pierwszym CCP w regionie CEE, które zaoferowało rozliczanie derywatów z rynku OTC. Wyprzedziliśmy pod tym względem zarówno Austriaków, jak i Węgrów. Nie ma żadnych przeszkód, aby z usługi oferowanej przez KDPW_CCP mogły korzystać instytucje zagraniczne. Chociażby londyńskie banki, które są aktywne na polskim rynku derywatów stopy procentowej i już zainteresowane naszą usługą. Dlatego też zorganizowaliśmy spotkanie, podczas którego prezentowaliśmy nasz projekt w stolicy Wielkiej Brytanii. Niebawem wrócimy do Londynu z promocją polskiego rynku, zwłaszcza, że mamy już jako uczestników polskie banki i w najbliższych tygodniach startujemy z procesem autoryzacji CCP.

Na jakim etapie jest proces rejestrowania repozytorium transakcji KDPW w EMSA?

Krajowy Depozyt, również jako pierwszy w regionie, uruchomił 2 listopada 2012 r. repozytorium transakcji. Wniosek o rejestrację naszego repozytorium złożyliśmy w europejskim urzędzie nadzoru ESMA 2 maja br. Dzięki tej usłudze wszystkie podmioty zobowiązane prawem do raportowania informacji o zawieranych kontraktach w instrumentach pochodnych będą mogły wypełnić unijne obligo. Warto podkreślić, iż zamierzamy wystąpić o możliwość rejestracji wszystkich rodzajów kontraktów objętych obowiązkiem raportowania, zatem instytucje finansowe będą mogły wypełnić w jednym miejscu – Repozytorium Transakcji KDPW - wspomniany obowiązek. Podobnie jak w przypadku usługi OTC clearing, jesteśmy gotowi do świadczenia usług również zagranicznym firmom inwestycyjnym. Przypomnijmy, że obowiązek w praktyce wejdzie w życie najprawdopodobniej w drugiej połowie września br., początkowo dla instrumentów pochodnych stopy procentowej oraz instrumentów kredytowych, w zakresie pozostałych kontraktów pochodnych (w tym kontraktowanych na rynku regulowanym) - od 1 stycznia 2014 r.

W jakim stopniu KDPW_CCP jest konkurencyjna w stosunku do zagranicznych izb clearingowych?

Dzięki posiadaniu konta rozliczeniowego w NBP KDPW_CCP oferuje płynność w pieniądzu banku centralnego. Takiego dostępu do pieniądza banku centralnego nie mają zagraniczne izby. Oferujemy możliwość wnoszenia zabezpieczeń w polskich papierach skarbowych, akcjach z indeksu WIG20 oraz PLN. KDPW_CCP stosuje światowe standardy w zakresie zarządzania ryzykiem, jak licencjonowana przez CME metodologia SPAN dla obrotu zorganizowanego oraz „Value at Risk” dla rynku OTC. Izba dysponuje także znaczącym kapitałem własnym w wysokości 209,5 mln zł, który może zostać wykorzystany w systemie gwarantowania rozliczeń w razie niewypłacalności uczestnika. Poza wymienionymi atrybutami świadczącymi o „jakości” izby rozliczeniowej i wysokim bezpieczeństwie rozliczeń, wspomnieć należy w konsekwencji niższe wymogi kapitałowe dla uczestników i opłaty, które nie stanowią bariery dostępu do polskiego rynku.

Strategia KDPW obejmuje lata 2010-2013. Co udało się z niej do tej pory zrealizować?

Zrealizowaliśmy lub kończymy prace nad większością projektów przewidzianych w naszej Strategii na lata 2010-2013. Część z nich ewoluowała, bo zmieniały się zewnętrzne uwarunkowania, np. prawne. Bez wątpienia jednym z najważniejszych projektów strategicznych ostatnich lat na polskim rynku było wydzielenie i wyposażenie w nowe funkcjonalności izby rozliczeniowej KDPW_CCP, która pełni funkcję tzw. centralnego kontrpartnera. W ten sposób nasz rynek zbliżył się do rozwiązań przyjętych na najbardziej rozwiniętych rynkach kapitałowych na świecie. W tym projekcie krokiem milowym było m.in. wprowadzenie do polskiego prawa nowacji, dzięki której KDPW_CCP wchodzi w prawa i obowiązki pierwotnych stron transakcji i odpowiada za jej rozliczenie, To międzynarodowy standard regulacyjny. Izba została wyposażona w wysoki kapitał własny wspierający wielostopniowy system gwarantowania rozliczeń, który z jednej strony świadczy o jej sile i pozycji, a z drugiej – ogranicza wpłaty do solidarnego funduszu rozliczeniowego.
Jesteśmy również aktywni na arenie międzynarodowej: w ostatnich 4 latach KDPW nawiązał połączenia operacyjne z kolejnymi sześcioma zagranicznymi centralnymi depozytami. Dzięki takim połączeniom możliwe jest notowanie zagranicznych spółek na GPW w formule dual listing. Wspieramy tym samym budowę regionalnego centrum finansowego w Warszawie.

Ponadto automatyzujemy kolejne procesy w obszarze KDPW, takie jak komunikacja z emitentami papierów wartościowych – zamiast tradycyjnej, papierowej formy obieg dokumentów odbywa się poprzez dedykowane kanały elektroniczne, co oczywiście wpływa na obniżenie kosztów po stronie emitentów i usprawnia współpracę z KDPW, ale przede wszystkim ogranicza występowanie błędów i opóźnień.

Kiedy rozpoczną się prace nad nową strategią i czy może Pani zdradzić, na co będzie ona kładła nacisk?

Prace nad nową strategią na lata 2014-2016 już rozpoczęliśmy. Niebawem skonsultujemy nasze plany z uczestnikami rynku tak, aby w najbliższych latach realizować te projekty, które w największym stopniu przyczynią się do rozwoju i podniesienia konkurencyjności polskiego rynku. Spodziewamy się, że kolejne lata przyniosą szereg zmian w modelu funkcjonowania centralnych depozytów i izb rozliczeniowych w Europie. Rynek ten otworzy się na konkurencję, a wygrają w niej tylko te podmioty, które będą świadczyły wysokiej jakości usługi w atrakcyjnych cenach i będą obsługiwały silne rynki.

Jakie wyniki finansowe osiągnęła Grupa KDPW w 2012 r. Czy kryzys odbił się na przychodach spółki? Czy w tym roku widać poprawę pod względem wpływów z opłat, czy raczej nadal pozostajemy w roku kryzysowym.

Ubiegły rok był trudny dla całej branży, także dla nas. Zysk netto Grupy KDPW był mniejszy niż w roku poprzednim. Warto jednak podkreślić, że ponieśliśmy przy tym znaczące nakłady inwestycyjne związane z realizacją naszej strategii i wdrażaniem nowych usług, a także dostosowaniem sytemu kdpw_stream do nowego systemu giełdowego UTP. Warto zaznaczyć, że pomimo podejmowanego przez KNF dialogu z rynkiem w zakresie zmiany systemu finansowania nadzoru, nadal w naszym budżecie znaczącą pozycję stanowią opłaty na rzecz KNF. Szczęśliwie po pierwszych miesiącach tego roku już widać, że sytuacja na obsługiwanych przez nas rynkach nieco się poprawia.