Według wstępnych szacunków nadwyżka w obrotach handlowych strefy euro z resztą świata wyniosła 14,9 mld euro w kwietniu br. wobec 22,5 mld euro nadwyżki (po rewizji) miesiąc wcześniej - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. To jednak nadal znaczna poprawa w porównaniu z ubiegłym rokiem. W kwietniu 2012 r. nadwyżka handlowa strefy euro sięgała 3,3 mld euro.

W ujęciu miesięcznym, eksport bloku 17 państw (wyrównany sezonowo) zmniejszył się o 0,8 proc., zaś import odnotował wzrost o 0,5 proc.

>>> Czytaj też: Handel zagraniczny w UE kwitnie. Polska ma w nim coraz większy udział

Eurostat podał też dane dla wszystkich 27 krajów. Nadwyżka handlowa w UE wyniosła w kwietniu 9,2 mld euro, podczas gdy w analogicznym okresie rok temu bilans był na minusie. W kwietniu 2012 deficyt handlowy sięgał 13,4 mld euro. W marcu tego roku bilans handlowy UE zamknął się nadwyżką o 15,9 mld euro.

Reklama

W kwietniu eksport Wspólnoty (wyrównany sezonowo) spadł o 0,2 proc., podczas gdy import nie zmienił się w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Największą nadwyżkę w bilansie handlowym w pierwszym kwartale odnotowała gospodarka niemiecka. Nasz zachodni sąsiad wysłał za granicę produkty i usługi warte o 49,3 mld euro więcej niż te, które importował. Na drugim miejscu w unijnym rankingu krajów z najlepszymi wynikami w handlu zagranicznym jest Holandia (15,1 mld euro nadwyżki), potem Irlandia (8,9 mld euro nadwyżki). Największy deficyt handlowy w tym okresie odnotowała natomiast Wielka Brytania (-24,1 mld euro). Tuż za nią są Francja z deficytem wielkości 20,1 mld euro oraz Hiszpania z 4,7 mld euro na minusie.

W Polsce od stycznia do marca 2013 r. deficyt w handlu zagranicznym wyniósł 0,9 mld euro.

Polska nadal znajduje się w pierwszej 10. największych partnerów handlowych strefy euro. Wartość kupionych przez nas od zachodnich sąsiadów dóbr i usług nie zmienia się. W pierwszym kwartale tego roku strefa euro wysłała nam towary za 22,3 mld euro, podobnie jak rok wcześniej (eksport sięgał wtedy 22,4 mld euro). Skala naszego importu z 17 państw również nie zmienia się (18 mld euro, tyle samo co rok wcześniej).

W pierwszym kwartale tego roku najszybciej w UE rósł eksport do Szwajcarii, wzrósł o 19 proc. Najszybciej spadała natomiast sprzedaż towarów i usług do Indii (spadek o 11 proc.).