Śledztwo w sprawie manipulowania LIBOR-em dowodzi, że jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Dochodzenia pokazują bowiem, że jeśli tylko istnieje szansa na oszustwo przy benchmarkach na światowych rynkach, to zawsze ktoś próbuje tego dokonać.

Władze monetarne Singapuru napiętnowały w zeszłym tygodniu 20 banków za próbę utrzymywania stóp procentowych i poleciły im wyasygnować prawie 9,6 mld dolarów. Regulator brytyjskiego rynku bada z kolei rynek walutowy, którego dzienne obroty sięgaj 4,7 bln dolarów, po doniesieniach agencji Bloomberg, według których traderzy manipulowali podstawowymi kursami przez ponad dziesięć lat.

„To cały czas się powtarza: wszystkie rynki są zdominowane przez wielkich graczy, co jest tylko dyplomatycznym eufemizmem na dokonywanie oszustw” – uważa Charles Geisst, profesor finansów na Manhattan College w Riversdale w stanie Nowy Jork.

Reklama

Wprawdzie indeksy objęte obecnie dochodzeniami są mało znane opinii publicznej, ich wpływ rozciąga się na papiery wartościowe i derywaty idące w biliony dolarów. Banki Barclays, UBS i Royal Bank of Scotland zostały w zeszłym roku ukarane grzywnami w łącznej wysokości 2,5 mld dolarów za zniekształcanie londyńskiej międzybankowej stopy procentowej, która dotyczy papierów wartościowych na kwotę 300 bln dolarów.

>>> Czytaj też: Rynek kapitałowy bez OFE mocno się skurczy

Regulatorzy badają także przypadki ingerencji w ISDAfix, wskaźnik stosowany na rynku swapów, szacowanym na 370 bln dolarów. Ustawiane są również ceny niektórych produktów związanych z ropą naftową.

Dochodzenia obejmują swym zasięgiem kwestie przejrzystości benchmarków, o których poziomie decydują ci sami ludzie, którzy na tym zarabiają.

Międzynarodowa Organizacja Komisji ds. Papierów Wartościowych (IOSCO), która zajmuje się harmonizowaniem reguł rynku, w swym styczniowym raporcie wskazała na serię benchmarków, które mogą zagrozić globalnej gospodarce, jeśli okażą się podatne na manipulacje. Obok LIBOR-u, ISDAfix i cen na rynkach energii, IOSCO wskazała na działania stosowane na rynkach pożyczek overnight, akcji, obligacji i alternatywnych inwestycji, jak fundusze hedgingowe.

IOSCO może już w przyszłym miesiącu zaproponować ostateczne zalecenia w zakresie poprawy przejrzystości i nadzoru nad benchmarkami, w tym nad kursami WM/Reuters, które były przedmiotem zeszłotygodniowych doniesień Bloomberga.

“Wielu bankierów nadal zachowuje się tak, jak przed kryzysem finansowym” – mówi Mark Williams, profesor finansów na Boston University, autor publikacji “Uncontrolled Risk” (Niekontrolowane ryzyko), o wzroście i upadku banku Lehman Brothers – “Banki i ich regulatorzy powinni ograniczyć podejmowanie ryzykownych decyzji jeszcze zanim dojdzie do znaczących zmian. To problem globalny, który nie ogranicza się tylko do kilku wielkich banków”.

>>> Polecamy: Forex: Traderzy manipulują kursami walut za plecami klientów