Oznacza to, że maksymalna wartość oferty wyniesie 385,88 mln zł brutto.

Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych potrwa od 20 do 27 czerwca. Na jej podstawie ustalona zostanie i opublikowana 27 czerwca finalna cena oraz liczba akcji oferowanych. Między 28 czerwca a 1 lipca br. odbędą się zapisy na akcje dla inwestorów instytucjonalnych. Z kolei inwestorzy indywidualni będą mogli składać zapisy na akcje od 21 do 26 czerwca 2013 r. po cenie maksymalnej.

Przydział akcji oferowanych planowany jest na 2 lipca, a pierwszy dzień notowań praw do akcji nowej emisji na GPW - na 10 lipca br. lub około tej daty, podano w prospekcie.

Oferta jest adresowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych w Polsce oraz do wybranych inwestorów instytucjonalnych za granicą (oprócz USA).

Reklama

"Transakcja ma zapewnić wykonanie przez BNP Paribas S.A. zobowiązania wobec Komisji Nadzoru Finansowego do zwiększenia liczby akcji w wolnym obrocie na GPW do co najmniej 15%. Obecnie free float akcji banku wynosi ok. 0,1%. Pozostałe akcje znajdują się w posiadaniu podmiotów z Grupy BNP Paribas" - podał bank w komunikacie.

Przy założeniu, że ostateczna liczba akcji oferowanych wyniesie 8.575.186, akcje te stanowić będą 23,01% podwyższonego kapitału zakładowego.

"BNP Paribas S.A. oraz niektóre z jego podmiotów zależnych, w tym BNP Paribas Fortis SA/NV, zamierzają uczestniczyć w ofercie, w tym w szczególności, nabyć akcje oferowane w liczbie stanowiącej różnicę pomiędzy ostateczną liczbą akcji oferowanych oraz liczbą akcji oferowanych pozwalających na zwiększenie liczby akcji banku w wolnym obrocie na GPW do 15%" - czytamy dalej.

Wpływy pozyskane z oferty bank planuje wykorzystać do końca 2015 r. "Większość wpływów z oferty (ok. 94%) zostanie przeznaczona na wsparcie rozwoju akcji kredytowej, z czego ok. 60% tej kwoty na wsparcie rozwoju segmentu detalicznego, a pozostałe 40% segmentu korporacyjnego. Ok. 6% wpływów z oferty bank planuje przeznaczyć na wsparcie planu inwestycyjnego w 2013 r. w zakresie unowocześnienia bankowości internetowej oraz modernizacji sieci oddziałów" - podano także w materiale.

Skonsolidowany portfel kredytów netto klientów banku i jego spółek zależnych wyniósł na koniec marca br. 16.585 mln zł. Działalność banku koncentruje się na obsłudze klientów z następujących segmentów: bankowości korporacyjnej i transakcyjnej (około 2.800 klientów na 31 marca 2013 r.) oraz bankowości detalicznej (około 355.000 klientów indywidualnych oraz około 32.000 małych i średnich przedsiębiorstw). Bankowość detaliczna obejmuje również 149.000 klientów indywidualnych obsługiwanych przez obszar personal finance przeznaczony do obsługi kredytów konsumenckich.

Na koniec marca 2013 r., sieć dystrybucyjna BNP Paribas Bank Polska obejmowała cały kraj i składało się na nią 225 oddziałów detalicznych, 9 centrów obsługi klientów korporacyjnych.

W maju 2009 r. do Grupy BNP Paribas dołączył Fortis Bank pod nazwą BNP Paribas Fortis. W maju 2011 r. nazwę banku zmieniono na BNP Paribas Bank Polska.

Citi (działając przez Citigroup Global Markets Limited i Dom Maklerski Banku Handlowego S.A.) pełni funkcję globalnego koordynatora i współprowadzącego księgę popytu. BNP Paribas pełni funkcję współprowadzącego księgę popytu, zaś Dom Maklerski Banku Handlowego - funkcję oferującego. ING Bank N.V., Dom Inwestycyjny BRE Banku oraz Dom Maklerski BZ WBK pełnią funkcję współmenedżerów oferty.