“Widzę ogromne niebezpieczeństwo dla globalnej gospodarki i pochodzi ono z jednego źródła: euro” – powiedział w rozmowie z agencją Bloomberg Kirsh, którego majątek jest szacowany na 5,6 mld dolarów – „Euro jest zatrutą pigułką dla Europy. Sprawia, że wszyscy cofamy się do standardu złota. Wszędzie mamy tam do czynienia z postępującym, gigantycznym bezrobociem. Dokąd to prowadzi? Do jednej z dwóch dróg: albo komunizmu, albo faszyzmu. Komunizm jest anachroniczny, więc będzie to zapewne faszyzm. Nie może być tak, że 50 proc. młodych ludzi pozostaje bez pracy”.

>>> Czytaj też:Migracje w UE: południe Europy ucieka do Niemiec

"Europa jest zbyt wielkim blokiem gospodarczym, żeby można było ją ignorować. Kiedy już się zapadnie, dotknie to każdego. A w tym momencie właśnie się zapada" – podkreśla wiekowy miliarder, który posiada obywatelstwo RPA, ale działa głównie w sektorze amerykańskich nieruchomości.

Największym holdingiem Kirsha jest Jetro, hurtownia na Brooklynie w Nowym Jorku typu cash and carry, oferująca artykuły żywnościowe i powszechnego użytku, wyposażenie domu oraz zapewniająca dostawy do sklepów spożywczych i restauracji.

Reklama

Miliarder twierdzi, że nieruchomości przeznaczone dla handlu detalicznego stają się obecnie mniej atrakcyjne niż to miało miejsce w przeszłości, gdyż tradycyjny handel traci na szybko rozwijającej się sprzedaży towarów przez Internet. Kirsh ma apartamenty w Nowym Jorku, Londynie i Johannesburgu.

>>> Czytaj też: Szczyt UE - budżet, bezrobotni i serbskie negocjacje