Spekulacje o tym, że koszty pożyczania sięgnęły dna i nie będą już niższe, napędzają rynek kredytów hipotecznych. Zapowiedź prezesa banku centralnego Marka Belki o tym, że ciecia stóp procentowych dobiegły końca, ożywi rynek kredytów hipotecznych.

Łączna kwota niespłaconych kredytów hipotecznych w złotych w maju wzrosła najbardziej od ośmiu miesięcy – wynika z danych polskiego regulatora. Rada Polityki Pieniężnej, w tym sam Belka, wyraźnie zasygnalizowała, że czasy luzowania monetarnego dobiegają końca. Rynek kwitnie. Wartość kredytów do spłacenia w polskiej walucie odnotowała wzrost o 5,7 proc. w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku, w porównaniu z 1,3 proc. wzrostem zaległych pożyczek na dom w strefie euro.

„Wraz z rosnącym popytem na kredyty hipoteczne można spodziewać się gospodarczej ekspansji” – powiedział Belka w ubiegłym tygodniu, tuż po tym, jak NBP obniżył główną stopę referencyjną o 25 pkt bazowych, do 2,5 proc. To najniższy poziom w historii. Od listopada stopy procentowe skurczyły się o 2,25 proc. „Cięcia pomogły zwiększyć zdolność kredytową Polaków o 40 proc. w minionym roku” – powiedział w czerwcu Wojciech Kwaśniak z Komisji Nadzoru Finansowego.

„Nie będzie więcej obniżek stóp procentowych, a ceny zaczynają rosnąć. Ludzie uświadomili sobie, że taniej już nie będzie” – twierdzi Dariusz Górski, analityk Banku Zachodniego WBK SA. „Nie ma sensu czekać” – dodał w rozmowie z Bloombergiem.

Reklama

Średnie oprocentowanie pożyczki na dom spadło do rekordowych 5,5 proc. w maju, podczas gdy w strefie euro ustabilizowało się na poziomie 3,45 proc. – podaje bank centralny. W pierwszym kwartale wartość nowych kredytów mieszkaniowych w złotym spadła o 21 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, ponieważ wzrost gospodarczy spowolnił do najniższego poziomu od 4 lat. – podaje z kolei Związek Banków Polskich.

„To rynek wrażliwy na ceny, więc kiedy stopy schodzą w dół, to wpływa to na popyt i sprzedaż” – powiedział Wojciech Werochowski, jeden z dyrektorów w PKO Banku Polskiego.

>>> Czytaj też: Mieszkanie dla Młodych pod lupą podkomisji. Czy będą lepsze warunki?

Ceny nieruchomości w Polsce wzrosły o 3,7 proc. w czerwcu w porównaniu z majem. To największa zwyżka od stycznia 2008 roku – podały firmy pośredniczące Home Broker i Open Finance w komunikatach prasowych w ubiegłym tygodniu. Ceny mieszkań w Warszawie w maju były wciąż o 2,1 proc. niższe niż przed rokiem.