Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) w odpowiedzi na oświadczenie Gdańsk Shipyard Group (GSG) podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko, że GSG nie przedłożyła dokumentów niezbędnych do dokapitalizowania Stoczni, podała Agencja w komunikacie.

"ARP S.A. potwierdza swoje wcześniejsze deklaracje, że proporcjonalne dokapitalizowanie Stoczni jest możliwe po przedstawieniu przez stronę ukraińską aktualnego, realistycznego biznesplanu Stoczni Gdańsk SA, spełniającego test prywatnego inwestora, a także sprawozdań finansowych za 2012 r. i sprawozdań z realizacji planu restrukturyzacji. Komisja Europejska oczekuje sprawozdania do 22 lipca br. Do tej pory dokumenty te nie zostały przedłożone" - głosi komunikat.

ARP informuje również m.in., że założenia biznesplanu Stoczni "były zbyt optymistyczne i nie opierały się na realnej ocenie sytuacji Stoczni", którą to opinię podzielał również minister skarbu. Inwestor ukraiński nie podjął współpracy z ARP przy weryfikacji biznesplanu.

"Z uwagi na to, że inwestor nie dopełnia obowiązku informacyjnego dotyczącego stanu realizacji planu restrukturyzacji, a doniesienia na temat finansów Stoczni przeczą założonym celom (...), przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji finansowej Agencja musi uzyskać rzetelną informację na temat sytuacji spółki. SG odmawia udostępnienia powyższych informacji" - czytamy dalej.

Reklama

Agencja ponowiła też zarzut, że podczas walnego zgromadzenia 9 lipca br. nie przedstawiono Agencji wiarygodnych danych finansowych popartych audytem biegłego rewidenta. Zarząd Stoczni Gdańsk SA nie przekazał ARP wymaganych prawem dokumentów pozwalających na rzetelną ocenę kondycji finansowej spółki i "w tej sytuacji podjęcie przez ARP S.A. decyzji finansowych o dokapitalizowaniu Stoczni byłoby działaniem nieodpowiedzialnym i niegospodarnym".

Stocznia Gdańsk SA należy do dwóch akcjonariuszy: spółki Gdańsk Shipyard Group (75%) oraz należącej do Skarbu Państwa ARP (25%), jak podała spółka na swojej stronie internetowej. Gdańsk Shipyard Group jest spółką kontrolowaną przez ukraińskich akcjonariuszy: Siergieja Tarutę, Witalija Hajduka i Olega Mkrcztana. Są oni znanymi ukraińskimi przedsiębiorcami, współtwórcami i współudziałowcami grupy metalurgicznej ISD (Indiustrialnyj Sojuz Donbasa).