Dziennik Gazeta Prawna

  • Dziki Zachód na kolei. Złodzieje infrastruktury rządzą na torach

PKP walczą z kradzieżami prądem. Utrzymują sieć pod wysokim napięciem nawet na zamkniętych liniach.

>>> Czytaj całość

Reklama

Wielkie kłopoty Modlina. Lotnisko wyjdzie na plus dopiero w 2022 roku

W 2022 r., a nie jak wcześniej planowano w 2017 r., lotnisko w Modlinie ma szansę wyjść na plus. Taki będzie efekt półrocznego przestoju spowodowanego koniecznością naprawy pasa startowego i wczorajszej decyzji szefostwa WizzAira.

>>> Czytaj całość

  • Coraz szybsze tempo wyścigu o zniesienie wiz dla Rosjan

Niestety tym razem nie chodzi o te amerykańskie dla Polaków. Polska popiera likwidację wiz dla Rosjan, ale pod warunkiem że równocześnie zostaną one uchylone dla państw Partnerstwa Wschodniego.

>>> Czytaj całość

Gazeta Wyborcza

  • Western benzynowy przy zachodniej granicy

O kulisach walki o dojne pogranicze polsko-niemieckie z korupcją w tle pisze czwartkowa „GW”. Pierwsze 100 tys. euro daliśmy burmistrzowi Cedyni za zadławienie działki pod stację – mówi biznesmen z branży paliw. Drugie 100 za teren pod bazar. I 30 tys. zł, aby nie powstała konkurencyjna stacja – czytamy na łamach „GW”. Kto tu sprzedaje paliwo, jest milionerem.

Zielonogórska firma A ma 14 stacji paliwowych, w większości w pasie granicznym nad Odrą. To ogromny biznes ze względu na kolejki klientów zza Odry. W maju prezes firmy A – Adam B. został zamordowany. Zaledwie kilka tygodni wcześniej na jego zlecenie uzbrojeni ochroniarze próbowali przejąć jedną z nadgranicznych stacji.

  • M na wynajem od rządu

5 mld zł w cztery lata ma zainwestować w czynszówki rządowy Fundusz Mieszkań na Wynajem. Zamieszka w nich ponad 20 tys. rodzin. Czynsz ma być nawet o połowę niższy od rynkowego – donosi gazeta.

Najpewniej w tym tygodniu rząd przedstawi pakiet rozwiązań stymulujących gospodarkę. Jego częścią będzie właśnie zakup mieszkań na wynajem. Gazeta ustaliła, że organizatorem przedsięwzięcia ma być Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Teraz kwestią otwarta pozostaje już nie czy, ale kiedy powstanie Fundusz Mieszkań na Wynajem.

  • Brytyjska broń to biznes

Ponad 3 tys. zezwoleń wydał brytyjski rząd na eksport broni i innego sprzętu wojskowego do państw, które sam umieścił na czarnej liście za łamanie praw człowieka. Są na niej m.in. Chiny, Iran, Arabia Saudyjska, Zimbabwe i Białoruś – relacjonuje gazeta. Raport na ten temat ogłosiła w środę międzypartyjna komisja parlamentarna pod przewodnictwem byłego ministra obrony sir Johna Stanleya.

Rzeczpospolita

  • Roman Abramowicz inwestuje nad Wisłą

Operator z portfela rosyjskiego miliardera za kilka miesięcy zacznie walkę o zaufanie polskich firm – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Nowa oferta ujrzy światło dzienne po wakacjach - według przedstawicieli firmy Thruphone będzie to nowa usługa dla firm. Prawdopodobnie będzie nią Truphone Zone. Polega ona na korzystaniu przez kilku użytkowników z jednej międzynarodowej taryfy obejmującej rozmowy, wiadomości i transmisję danych. To oferta przeznaczona właśnie dla firm z oddziałami za granicą lub których pracownicy często podróżują.

  • Australia padnie ofiarą łupkowego boomu?

Australia może paść ofiarą amerykańskiego boomu na gaz łupkowy. Warte ponad 160 mld dolarów inwestycje takich koncernów naftowych jak Chevron i ExxonMobil, poczynione w złoża gazu ziemnego w Australii, stoją pod znakiem zapytania, bo kraj staje się kolejnym dużym producentem energii, który pada ofiarą gwałtownie rosnącej produkcji gazu łupkowego w Ameryce Północnej. Tym bardziej, że atrakcyjność inwestycyjna Australii spadła w ostatnim czasie z powodu niedoboru siły roboczej i wysokiego kursu dolara australijskiego, który gwałtownie zwiększył koszty flagowych projektów.

  • Miliardy z lokat do wzięcia

Spadające oprocentowanie depozytów może skłonić Polaków do bardziej ryzykownych inwestycji – uważają analitycy Rz. I przypominają, że w ciągu ostatnich trzech lat przeciętny zysk z lokaty bankowej wyniósł około 15,6 proc. Spadające oprocentowanie lokat sprawia bowiem, że o podobnym zysku w ciągu kolejnych trzech lat możemy zapomnieć. Alternatywą dla lokat mogą być inwestycje w fundusze, nawet pomimo tego, że w ostatnich latach większość z nich przyniosła niższą stopę zwrotu niż lokaty. Teraz ta zła passa funduszy może się odwrócić.

Puls Biznesu

  • Rynek kredytów wychodzi z letargu

Po miesiącach stagnacji rosną kredyty hipoteczne i gotówkowe. Jak zauważa Puls Biznesu w pierwszym przypadku to może być już trwały trend, w drugim - jednorazowy wyskok. Czytaj więcej >>>

  • Ubywa rolników - to dobrze dla gospodarki

Przez dekadę z sektora rolniczego ubyło pół miliona rolników, a trend ten będzie się pogłębiać. To dobra wiadomość - pisze "Puls Biznesu". Produkcja rolna cierpi bowiem na przerost zatrudnienia. Mimo, że wydajność pracy w tym sektorze szybko rośnie, to nadal jest bardzo niska. Czytaj więcej >>>

  • Ofiarom Amber Gold wiatr w oczy

Poszkodowanym przez Amber Gold sąd odmówił zabezpieczenia roszczeń na majątku parabanku. Czytaj więcej >>>

  • Futbolowa maszynka zła

Kluby piłkarskie są często wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy i spełniają rolę maszyn do malwersacji - pisze "The Economist". Brytyjski tygodnik zawstydza twórców kinowego dzieła "Piłkarski poker". Stary polski film wciąż się nie zdeaktualizował, a branża piłkarska jest zepsuta jeszcze bardziej niż mogłoby to wynikać z jego fabuły. W artykule "The Economist" pojawia się też Polska - zauważa "PB". Hazard i ustawianie meczów to zjwisko tak stare jak sama gra i dobrze znane w Polsce. Nasz kraj zajął 7. miejsce w zestawieniu pokazującym odsetek profesjonalnych graczy, którzy byli nagabywani o możliwość "ustawienia meczu".