To rekordowe finansowanie pozyskane z banków w historii polskiego rynku nieruchomości.
Inwestycja Ghelamco to największe tego typu przedsięwzięcie powstające obecnie w Europie. Projekt obejmuje trzy budynki, w których powstanie łącznie ok. 100 tys. mkw. powierzchni biurowej. Najwyższe piętra jednego z nich sięgną 180 m. Pierwszym najemcą w tej inwestycji jest Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych „Frontex”, która zajmie swoją część biur we wrześniu przyszłego roku.
Belgijskie Ghelamco to jedna z największych spółek działających na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Specjalizuje się m.in. w projektach biurowych. W tym roku firma sprzedała niemieckiemu funduszowi Union Investment za ok. 120 mln euro jeden ze swoich warszawskich biurowców. Była to druga pod względem wartości transakcja sprzedaży nieruchomości komercyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej w I połowie 2013 r. Według firmy doradczej Jones Lang LaSalle wartość wszystkich tego typu transakcji w Polsce wyniosła w tym czasie ok. 970 mln euro. Wartość umów sprzedaży na rynku biurowym wyniosła ok. 611 mln euro, na rynku handlowym 161 mln euro, na magazynowym 184 mln euro. Najmniejszą wartość, 14 mln euro, zanotował segment hotelowy.
Realizacja kompleksu Warsaw Spire rozpoczęła się w połowie 2011 r. i dotychczas spółka prowadziła inwestycję bez finansowania bankowego. Obecnie finalizowane są już prace związane z konstrukcją budynku B – jednego z trzech budynków wchodzących w skład inwestycji. Środki pozyskane z finansowania bankowego zostaną przeznaczone na realizację kolejnych faz przedsięwzięcia.
Reklama
Kompleks biurowy Warsaw Spire powstaje w Warszawie w kwartale ulic Grzybowskiej, Łuckiej, Towarowej i Wroniej. Projekt tworzą trzy budynki, które łącznie dostarczą około 100 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej: 49-kondygnacyjny budynek wieżowy A, którego wysokość wraz z iglicami sięgnie 220 metrów, oraz dwa 55-metrowe budynki sąsiadujące: B i C (każdy po 15 pięter).
Warsaw Spire jest flagowym przykładem zrównoważonego budownictwa – wszystkie etapy prac w ramach inwestycji, od projektu do poszczególnych faz jej realizacji, przebiegają zgodnie z wytycznymi prestiżowego, europejskiego certyfikatu BREEAM.

>>> Polecamy: Warsaw Spire: zobacz, jak rośnie najwyższy biurowiec w kraju