S&P 500 wzrósł o 0,39 proc. do poziomu 1663,50 pkt. Dow Jones Industrial zyskał na zamknięciu 0,31 proc. i wyniósł 15010,36 pkt. Nasdaq zakończył handel z wynikiem na poziomie 3657,79 pkt, co oznacza zwyżkę o 0,52 proc.

Inwestorów, którzy obawiają się ograniczenia przez Bank Rezerwy Federalnej programu skupu obligacji uspokoiła informacja, że dane z rynku nieruchomości okazały się być gorsze od spodziewanych. Sprzedaż nowych domów spadła w lipcu najmocniej od ponad trzech lat, co sugeruje, że nastąpiła przerwa w ożywieniu na rynku nieruchomości.

Oznacza to, że mniej prawdopodobny staje się scenariusz, w którym już we wrześniu FED decyduje się na stopniowe wygaszanie QE3.

Minutes z lipcowego posiedzenia FOMC pokazały, że wśród członków komitetu panuje zgoda co do tego, że program należy zacząć ograniczać już w tym roku, gdyby amerykańska gospodarka w dalszym ciągu radziła sobie coraz lepiej. Nie ma jednak konsensusu co do dokładnej daty, w której należałoby ten proces rozpocząć. Niektórzy członkowie komitetu uważają, że luzowanie ilościowe należy ograniczać już teraz, inni z kolei zalecają powstrzymanie się od pośpiechu.

W przyszłym tygodniu nie zostaną opublikowane żadne kluczowe informacje dotyczące stanu amerykańskiej gospodarki, warto jednak zwrócić uwagę na wartość zamówień na dobra trwałe, indeks zaufania konsumentów, a także rewizję PKB za II kwartał oraz indeks Chicago PMI.

Ważnym wydarzeniem w dzisiejszym dniu była zapowiedź odejścia na emeryturę Steve’a Ballmera, CEO Microsoftu. Ballmer kierował spółką przez ostatnich 13 lat. Do czasu znalezienia następcy na jego miejsce w dalszym ciągu będzie pełnił swoje obowiązki. Inwestorzy dobrze przyjęli tę informację, a akcje Microsoftu mocno podrożały.