„Pełna ocena ratingowa Banku nadana przez agencję Fitch prezentuje się następująco:

1.Rating długoterminowy podmiotu (Long-Term Foreign Currency IDR): BB perspektywa stabilna

2.Rating krótkoterminowy podmiotu (Short-Term Foreign Currency IDR): B

3.Długoterminowy rating krajowy (National Long-Term Rating): BBB+(pol), perspektywa stabilna

Reklama

4.Krótkoterminowy rating krajowy (National Short-Term Rating): F2(pol)

5.Viability Rating (VR): bb

6.Rating wsparcia (Support Rating): 5

7.Minimalny rating wsparcia (Support Rating Floor): 'No Floor'" – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Fitch za główne atuty banku, Agencja uznała konserwatywną strategię finansowania, doświadczony zespół menedżerów oraz zaawansowanie technologiczne, które wspomaga efektywne zarządzanie. Wskazała również na szybki wzrost przychodów i utrzymujący się dobry poziom marży odsetkowej netto.

W ocenie ratingowej agencja wspomina o wzroście kredytów z utratą wartości spowodowanym czynnikami makroekonomicznymi oraz dynamicznym rozwojem portfela kredytowego. Pomimo tego jakość portfela kredytowego mierzona udziałem należności z utratą wartości do należności brutto jest na poziomie niższym niż średnia rynkowa (6,4% vs. 7,6%), podano również.

Koncepcja Alior Banku powstała w 2007 roku, a jej autorami byli obecni członkowie kadry menedżerskiej. Po pozyskaniu inwestora, który wyłożył 1,5 mld zł na założenie banku i uzyskaniu odpowiednich zgód nadzoru, Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku z 40 oddziałami i 1 tys. pracowników. Po 22 miesiącach działalności, we wrześniu 2010 roku bank osiągnął próg rentowności operacyjnej. Alior Bank zadebiutował na GPW w grudniu 2012 r.