W przeliczeniu na dolary USA rezerwy wyniosły 109,31 mld USD wobec 110,13 mld USD miesiąc wcześniej i w porównaniu do 103,52 mld USD rok wcześniej.

Liczone w złotych, aktywa rezerwowe wyniosły w sierpniu br. 352,34 mld zł, tj. wzrosły o 0,2 proc. m/m, choć zwiększyły się o 2,0 proc. w ujęciu rocznym.

"Comiesięczny komunikat NBP o oficjalnych aktywach rezerwowych, opublikowany 6 września br. wskazuje, że poziom tych aktywów jest dość stabilny od czerwca 2012 r., gdy ich wartość po raz pierwszy przekroczyła pułap 80 mld euro. Od tego czasu tylko w styczniu br. rezerwy obniżyły się poniżej tego pułapu (do 79,6 mld euro), aby dwa miesiące później, w marcu br. osiągnąć rekordowy poziom ponad 84,9 mld euro" - czytamy w komentarzu banku centralnego.

NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Dominującą część w rządowe papiery wartościowe, pewne kwoty w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka część rezerw jest utrzymywana w formie lokat w bankach za granicą o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.

Reklama