Bank Rosji wprowadził “kluczową stopę” – stopę procentową dla cotygodniowych przetargów, służących do dostarczania lub absorbowania płynności z rynku, co ma stanowić sygnał, w jakim kierunku idzie polityka pieniężna. Stopa procentowa wynosi obecnie 5,5 proc. (w porównaniu z 2,5-procentową stopą siedmiodniową w Polsce).

Elwira Nabiullina wprowadziła zmiany po objęciu stanowiska szefowej banku w czerwcu: zaczęła podawać z wyprzedzeniem do publicznej wiadomości daty posiedzeń rady polityki pieniężnej, a teraz usprawnia politykę monetarną, z perspektywą przejścia na system oparty na celu inflacyjnym do 2015 r. Bank centralny może rozpocząć „stopniową redukcję” stóp procentowych, bo inflacja spowalnia, powiedziała 3 września w wywiadzie dla państwowej agencji informacyjnej Itar-Tass news service.

>>> Czytaj również: Elwira Nabiullina, szefowa Banku Rosji, nie pójdzie w ślady Carneya i Kurody

- Bank centralny miał do dyspozycji tyle różnych narzędzi tak długo, że to się musiało stać – mówi Liza Ermolenko, ekonomistka ds. rynków wschodzących w Capital Economics.

Reklama

Korytarz wahań stopy procentowej

Transparentność banku centralnego odzwierciedla “cichą rewolucję w polityce pieniężnej”, napisał w raporcie Raiffeisenbank.

Bank Rosji utrzymał stopę oprocentowania kredytu refinansowanego na poziomie 8,25 proc., ale zostanie ona zmniejszona do poziomu stopy kluczowej do 1 stycznia 2016 r.

- Przejście do ujednoliconej stopy kluczowej, która teraz rzeczywiście odzwierciedla rynkową cenę refinansowania przez bank centralny, jest bardzo ważne, bo stara stopa refinansowania od dawna odgrywa czysto formalna rolę – mówi ekonomistka banku Raiffeisen Maria Pomelnikowa.

Rada polityki pieniężnej będzie używać korytarza wahań stóp procentowych. Stopa procentowa dla instytucji udzielających pożyczek jednodniowych na poziomie 6,5 proc. będzie stanowić górna granicę, zaś 4,5-procentowa stopa depozytowa będzie dolną granicą korytarza. Zmiany kluczowej stopy procentowej będą automatycznie i symetrycznie przesuwać korytarz, zapowiada bank.

Efekt długoterminowy

Bank Rosji utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ponieważ inflacja znajduje się powyżej celu. Inflacja CPI zwolniła do 6,3 proc., według danych opublikowanych 9 września, wobec celu 5-6 proc. do końca roku.

Jeżeli obecne trendy się utrzymają, istnieje “duże prawdopodobieństwo”, że decydenci nie obetną głównych stóp na kolejnym posiedzeniu w październiku, powiedziała Nabiullina po ostatniej decyzji ogłoszonej 13 września.

- Nie sądzę, byśmy od razu zobaczyli większy wpływ tych zmian – powiedział Dmitrij Postolenko, główny analityk rynku długu w Sberbank Insurance Ltd. W Moskwie. Pomoże to radzie wpływać na stopy procentowe banków w długim terminie, zaznaczył.

>>> Polecamy: Rosja zainwestuje w metale ziem rzadkich, żeby uniezależnić się surowcowo od Chin