Doktor Tomasz Chmal komentuje w ten spsób informacje Orlenu o kupnie kanadyjskiej spółki zajmującej się poszukiwaniem i wydobycie ropy. Również prezes PGNIG zapowiedział ostatnio zainteresowane zakupem koncesji w Ameryce Północnej.

Tomasz Chmal w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przyznaje, że tego typu "kupowanie wiedzy " sporo kosztuje. Tylko Orlen planuje wydać na przejęcie kanadyjskiej firmy ponad 700 milionów złotych. "Wiele firm na świecie kupuje spółki w USA czy Kanadzie, by zdobyć wiedzę w jaki sposób dobrać się do łupków. Tak robili wcześniej Chińczycy. Szkoda, że wcześniej nie wykorzystaliśmy szansę na współpracę z zagranicznymi koncernami w Polsce." - przyznaje Chmal.

>>> Czytaj też: Oto największe dotychczasowe przejęcia, jakich dokonały polskie firmy za granicą

Ekspert przypomina, że nie tak dawno międzynarodowe koncerny posiadające w Polsce koncesje na poszukiwania gazu łupkowego chciały zawrzeć sojusz z Orlenem i PGNIG by wymieniać się informacjami geologicznymi. To miałoby przyśpieszyć wydobycie "łupków" i obniżyć koszty. Polskie koncerny - zdaniem Chmala - nie były tym zainteresowane.

Reklama

W tym roku jednak dwie międzynarodowe koncerny Talisman oraz Marathon Oil zdecydowały o rezygnacji z wykonywania odwiertów nad Wisłą. Taką samą decyzję już w zeszłym roku podjął inny światowy gracz - ExxonMobil.

>>> Czytaj też: Orlen kupuje kanadyjski TriOil