Jego celem jest uświadomienie ludziom, że szybkie i łatwe pożyczki mają z reguły opłakane skutki. Szkolenia organizowane są przede wszystkim w małych miastach, w których dostęp do wiedzy na ten temat jest utrudniony. Kamil Pluskwa - Dąbrowski z Federacji zauważa, że większość osób niewiele wie o kredytach. Przyznaje też, że usługi finansowe w Polsce są bardzo skomplikowane. Przeczytanie ze zrozumieniem umowy kredytowej jest trudne, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Eksperci z Federacji przyznają, że często jest to celowe działanie firm pożyczkowych, a nawet banków. Osoby, które bardzo potrzebują pieniędzy, w ogóle nie czytają umów.

Skutki mogą być opłakane. Wielu klientów firm pożyczkowych wpada w spiralę zadłużenia. Jak mówi Izabela Dąbrowska z Federacji, jednym z najważniejszych elementów szkoleń jest rozróżnienie uczciwych firm i nieuczciwych. Podejrzane są firmy, które oferują pieniądze bez sprawdzania historii kredytowej. Najbardziej niebezpieczne są firmy, które żądają wpłat początkowych. Często po zainkasowaniu pieniędzy zrywają umowę i nie wypłacają pożyczki.

Każdą instytucję można sprawdzić w internecie. O wielu nieuczciwych firmach mówi się na forach internetowych. Wszystko po to, by nie zrujnować swojego budżetu.

Federacja Konsumentów chce prowadzić szkolenia na terenie całego kraju. Zainteresowanie nimi wyraził między innymi wojewoda wielkopolski.

Reklama