Cereal Planet - zarejestrowana na Cyprze grupa spożywcza, działająca głównie we wschodniej części Ukrainy - może zadebiutować na rynku NewConnect jeszcze w październiku, podała spółka w komunikacie.

Będzie to druga po Agrolidze spółka z Ukrainy notowana na alternatywnym rynku warszawskiej giełdy.

"Cereal Planet PLC zajmujący się m.in. produkcją i handlem kasz oraz płatków owsianych wkrótce zadebiutuje na rynku alternatywnym GPW. Spółka przeprowadziła niewielką ofertę prywatną (0,5 mln zł) skierowaną głównie do polskich inwestorów indywidualnych" - głosi komunikat.

Jednak spółka nie wyklucza przeprowadzenia emisji w większej skali. "Nie zdecydowaliśmy się na dużą emisję, chcemy, aby przez obecność na giełdzie inwestorzy lepiej nas poznali i docenili nasz potencjał. W zależności od wyceny spółki możemy się w dalszej perspektywie zdecydować na pozyskanie od inwestorów większych środków" - powiedział dyrektor generalny Cereal Planet Anatoliy Vlasenko, cytowany w komunikacie.

Model biznesowy Cereal Planet opiera się dostarczaniu gotowej, przetworzonej produkcji, co umożliwia osiąganie wyższych marż, podkreśla firma.

"Grupa zamierza m.in. rozbudować i zmodernizować zakład produkcyjny Biełokołodiezanskie (k. Charkowa) mieszanek i kasz zbożowych, gryczanych, jaglanych, jęczmiennych, płatków owsianych. – Zdecydowaliśmy się wejść na polską giełdę, gdyż wiele ukraińskich spółek z sukcesem pozyskało już na nim środki na rozwój" - czytamy dalej w komunikacie.

Do debiutu Spółkę przygotowuje warszawska firma doradcza Progress Holding. Doradca w 2011 r. wprowadził pierwszą ukraińską spółkę na NewConnect - Agroligę, reprezentującą branżą rolniczą.

Cereal Planet to cypryjski holding kontrolujący grupę firm Ranok-Olimp z Charkowa. Spółka zajmuje się produkcją mieszanek i kasz zbożowych, gryczanych, jaglanych, jęczmiennych, płatków owsianych, jęczmiennych, grochu, prosa itp. Spółki posiadają w Charkowie zakład do pakowania kasz, wyposażony w kilka linii produkcyjnych. Posiada kilka marek handlowych, stosowanych do różnych rodzajów produkcji. Spółki są również dystrybutorem obcych marek spożywczych znanych na Ukrainie m.in. Kernel (Chumak, Stozhar, Schedriy Dar), Lutsk Foods (Runa).

W 2012 r. Cereal Planet miał 29,5 mln euro przychodów i 312 tys. euro wyniku netto W tym roku prognozuje 27,7 mln euro przychodów i blisko 1 mln euro zysku netto.