4 spółki motoryzacyjne działające w Specjalnych Strefach Ekonomicznych zachowały prawo do korzystania z pomocy publicznej.

Cztery spółki motoryzacyjne działające w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) w Polsce nadal mają prawo do otrzymywania pomocy publicznej, ponieważ nie przekroczyły jeszcze dopuszczalnych progów pomocy, podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w komunikacie.

Wartość pomocy udzielonej w ciągu ponad 12 lat - od 1 stycznia 2001 roku do 30 czerwca 2013 roku czterem firmom motoryzacyjnym działającym w strefach wyniosła ponad miliard złotych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał Komisji Europejskiej raport w tej sprawie.

Progi wynoszą 30 proc. kosztów inwestycyjnych poniesionych przez nie do końca 2006 roku. Polska jest zobowiązana do przekazywania Komisji Europejskiej półrocznych sprawozdań z pomocy udzielonej spółkom z branży motoryzacyjnej.

"Jak wynika z najnowszego, osiemnastego już raportu Urzędu przekazanego do KE, spółki nie przekroczyły dopuszczalnej wartości pomocy, dlatego nadal mogą korzystać ze wsparcia. Przedsiębiorcy korzystali m.in. ze zwolnień z podatku dochodowego, czy umorzenia podatku od nieruchomości. Łączna wysokość otrzymanego wsparcia do 30 czerwca 2013 roku wyniosła 1 072,3 mld zł. Od czerwca 2012 roku zwiększyła się o 87,2 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Reklama

Nominalna wartość pomocy udzielonej od 1 stycznia 2001 roku do 30 czerwca 2013 roku czterem spółkom wyniosła ponad 1 mld zł, podano również.

"Zgodnie z nałożonymi na Polskę obowiązkami, całkowita wielkość pomocy dla każdej z tych spółek, w związku z realizacją inwestycji w sektorze motoryzacyjnym, nie może przekroczyć 30% kosztów inwestycyjnych poniesionych przez nie do 31 grudnia 2006 roku, np. na zakup linii produkcyjnej, maszyn czy budowę hal" - wyjaśnił Urząd.

Najbliżej dopuszczalnego progu jest spółka General Motors Powertrain Poland (wcześniej Isuzu Motors Polska) – wartość otrzymanego przez nią do tej pory wsparcia wynosi 26,6% jej kosztów inwestycyjnych. Na drugim miejscu znajduje się Fiat Powertrain Technologies Poland - uzyskał wsparcie w wysokości 17,6% środków przeznaczonych przez spółkę na inwestycje. Trzecia ze spółek - Volkswagen Motor Polska – otrzymała pomoc odpowiadającą 17,5% zainwestowanych kwot. Najmniejsze wsparcie – na poziomie 1,6% wydatków na inwestycje – otrzymała spółka General Motors Manufacturing Poland.

Spółki te łącznie zatrudniają ponad 5,7 tys. osób.

SSE mają na celu przyciąganie inwestycji do regionów, tworzenie nowych miejsc pracy, a przez to wpływanie na rozwój poszczególnych obszarów kraju. Jest ich w naszym kraju 14-ście.