Około jednej piątej respondentów z obszarów wiejskich (18 procent) deklaruje, że ich rodzina żyje z pracy w rodzinnym gospodarstwie rolnym. Pozostali utrzymują się z innych źródeł - z pracy najemnej (37 procent), własnej działalności poza rolnictwem (10 procent) lub ze źródeł niezarobkowych (35 procent).

Badani z gospodarstw domowych utrzymujących się z różnych form pracy zarobkowej różnią się w ocenie swoich warunków materialnych. Największe zadowolenie w tym względzie wyrażają badani z rodzin żyjących z pracy na własny rachunek poza rolnictwem (50 procent ocen pozytywnych). Swoją sytuację gorzej oceniają osoby utrzymujące się z pracy najemnej (41 procent) i z pracy w rodzinnym gospodarstwie rolnym (35 procent). Główne źródło utrzymania nie ma znaczenia dla poczucia zadowolenia z życia - we wszystkich rozpatrywanych grupach jest ono niemal powszechne.

>>> Czytaj też: Dopłaty z UE dla rolników: jak zdobyć pieniądze z kilku źródeł?

Ludność wiejska najwyżej ceni sobie zachowanie dobrego zdrowia (około 70 procent) i szacunek innych (około 20 procent), natomiast rzadziej za ważne uważa wykształcenie (ponad 10 procent).

Reklama

Respondenci z tej grupy są jednocześnie bardziej konserwatywni w kwestiach moralnych - w mniejszym stopniu akceptują życie w związku bez ślubu, rozwód i homoseksualizm.

Mieszkańcy wsi rzadko korzystają z rozrywek kulturalnych (wizyta w teatrze, kinie), niewiele osób wyjechało też w ostatnim roku na dłuższy wypoczynek.

Wyniki badań uzyskano z czterech badań w 2013 roku w dniach: 4-10 kwietnia, 9-15 maja, 6-12 czerwca i 4-11 lipca. Łącznie przebadano opinie 1665 respondentów.

>>> Czytaj też: Solska: Projekt opodatkowania wsi dobry tylko dla rządu