Umocnienie złotego ma najwięcej wspólnego z sytuacją w USA, gdzie stan zawieszenia administracji sprzyja nadziejom na utrzymanie dłużej QE3.

Z ciekawszych danych z kalendarza poznaliśmy dziś odczyt zamówień w przemyśle niemieckim, który ta to figura okazała się gorsza od oczekiwań analityków. W stosunku miesięcznym zamówienia w sierpniu spadły u naszego zachodniego sąsiada o 0,3 proc., podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 1,3 proc.. Lekko rozczarowały również dane o eksporcie Niemiec, który wzrósł w ujęciu miesięcznym tylko o 1 proc., przy oczekiwaniach na poziomie 1,5 proc. m/m. Jutro z największej gospodarki Europy poznamy dane o produkcji przemysłowej w sierpniu. Rynek oczekuje wzrostu o 1 proc. m/m.

Dziś poznaliśmy także najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla światowej gospodarki. Fundusz poinformował, że ograniczenie QE3 przez FED nie powinno mieć dużego negatywnego wpływu na globalny wzrost gospodarczy. Eksperci funduszu oczekują, że globalny PKB wzrośnie w tym roku o 2,9 proc. (rewizja w stosunku do poprzedniej prognozy o 0,3 pp. w dół). W przyszłym roku wzrost ma odbić do 3,6 proc. (-0,2 pp. w dół). Polska gospodarka ma się rozwijać w tym roku na poziomie 1,3 proc., w przyszłym roku dynamika powinna wzrosnąć do 2,4 proc.

Reklama

Dział analiz X-Trade Brokers