Wprowadzana w ramach obecnych zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zasada, według której fundusze mają lokować minimum 75 proc. aktywów w akcje będzie obowiązywała jedynie przez dwa lata, podobnie jak nowa porównawcza stopa zwrotu, zapowiedział wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

"W ramach konsultacji wsłuchujemy się także w głosy z rynku, dlatego zdecydowaliśmy, że wprowadzimy poprawkę do projektu" - powiedział Kowalczyk, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Gazeta podkreśla, że według wyjaśnień resortu, w okresie od 4 lutego do 1 lipca 2014 r. będą nadal obowiązywały obecne mechanizmy minimalnej stopy zwrotu oraz limity inwestycji OFE. W tym okresie będzie już jednak obowiązywał limit inwestycji minimum 75 proc. w akcje oraz zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe i instrumenty gwarantowane przez Skarb Państwa.

"Zarówno nowy benchmark, jak i wymóg lokowania trzech czwartych aktywów w akcje były przez rynek krytykowane" - podsumowuje gazeta.

Reklama

>>> Czytaj też: Jan Krzysztof Bielecki: Zwiększajmy jakość życia, ale nie kosztem zadłużenia (WYWIAD)

Według projektu OFE będą mogły inwestować m.in. w: depozyty bankowe w walucie krajowej i w walutach obcych, akcjach i obligacjach zamiennych na akcje notowanych w Polsce i za granicą, certyfikatach inwestycyjnych emitowanych przez fundusze inwestycyjne zamknięte, jednostkach uczestnictwa zbywanych przez fundusze inwestycyjne otwarte, obligacjach municypalnych, obligacjach przychodowych, listach zastawnych, kwitach depozytowych. Limit inwestycji zagranicznych będzie stopniowo wzrastał, aż w 2016 r. osiągnie 30 proc. (wobec obecnych 5 proc.).

Projekt zakładał też, że w okresie od 1 sierpnia 2014 r. do 31 lipca 2016 r. OFE ma ustalać okresową stopę zwrotu w każdym dniu wyceny. Będzie to "wyrażony procentowo wskaźnik stanowiący iloraz wartości jednostki rozrachunkowej otwartego funduszu emerytalnego w ostatnim i pierwszym dniu okresu, dla którego oblicza się okresową stopę, pomniejszony o 1". W okresie od 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2016 r. organ nadzoru miał ustalać porównawczą stopę zwrotu OFE w każdym dniu wyceny.

Opublikowany w ub. tygodniu projekt ustawy dotyczący zmian w systemie OFE przewiduje m.in. przekazanie do ZUS 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka OFE 3 lutego 2014 r., obniżenie o połowę opłaty od składki, a także możliwość przechodzenia z ZUS do OFE i vice versa co cztery lata.

W 2012 r. na emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) przeznaczono 9,8 proc. PKB. Emerytury albo renty otrzymywało 9,0 mln osób, z tego 5,0 mln osób otrzymywało emerytury wypłacane z FUS.

>>> Czytaj też: Zobacz, co OFE przekażą do ZUS