We wtorek zostały zwieszone negocjacje w amerykańskim Senacie odnośnie podwyższenia limitu długu i ponownego wznowienia pracy rządu. Taki stan rzeczy przyczynił się do natychmiastowej wyprzedaży waluty amerykańskiej, po tym jak istotnie zyskiwała ona na wartości. Trwający impas przyczynił się również do podjęcia przez Fitch decyzji o umieszczeniu ratingu USA na liście obserwacyjnej z możliwością obniżki. Brak porozumienia między amerykańskimi politykami wprowadza niepotrzebną nerwowość na rynkach, co najprawdopodobniej przyczyni się do większej zmienności w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. Rynki czekają na konkretne decyzje. Sama informacja o ponownym wznowieniu rozmów między Demokratami i Republikanami z pewnością tym razem nie zadowoli inwestorów. Brak rozstrzygnięcia będzie przekładał się na wyprzedaż USD.

Na pierwszym planie będą pozostawały oczywiście wydarzenia polityczne w USA, jednak nie należy zapominać o zaplanowanych na dziś publikacjach makroekonomicznych. W Wielkiej Brytanii uwagę może przyciągać poziom bezrobocia, po tym jak Bank Anglii uzależnił niski poziom stóp procentowych ze spadkiem stopy bezrobocia do 7%. Konsensus rynkowy zakłada, że w sierpniu brytyjski wskaźnik bezrobocia utrzyma się na poziomie 7,7%. Lepszy od oczekiwań odczyt może się przyczynić do korekty wzrostowej na GBPUSD w rejon 1,6040-1,6080. Zainteresowaniem na pewno będzie się też cieszyć publikacja raportu Fed na temat kondycji amerykańskiej gospodarki. Beżowa Księga Fed będzie przede wszystkim analizowana pod kontem planowanego ograniczenia programu QE3. Z krajowych danych poznamy przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu oraz inflacje bazową. Wtorkowy niższy odczyt inflacji CPI potwierdził tylko zasadność utrzymania niskich stóp procentowych w najbliższym czasie.

EURPLN

Nasza krajowa waluta ma się dość dobrze. Od początku października złoty sukcesywnie zyskuje na wartości względem EUR. Na wykresie miesięcznym para EURPLN jest coraz bliżej dolnego ramienia formacji trójkąta, które wyznacza silne wsparcie w rejonie 4,14-4,1450.

Reklama

EURUSD

Na wykresie dziennym układ techniczny sprzyja kontynuacji spadków na EURUSD. Jak na razie silnym oporem pozostają okolice 1,36 USD za euro. Dopóki para utrzymuje się poniżej tego poziomu cenowego, dopóty możliwa jest dalsza aprecjacja dolara w okolice wynikające z zasięgu formacji RGR i dolnego ograniczenia kanału wzrostowego w skali dziennej.

GBPUSD

Presja na funta utrzymuje się od czasu publikacji słabszych danych na temat produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Obecnie kurs oscyluje w rejonie 1,60. Trwające napięcia polityczne w USA mogą przyczynić się do korekty wzrostowej na GBPUSD w okolice 1,6040-1,6080, jednak techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji deprecjacji funta w średnim terminie.

AUDUSD

AUDUSD kontynuuje wzrosty. Wczorajszy dzień przyniósł nowe maksimum lokalne w październiku. Wrześniowy szczyt został przełamany, co może być impulsem do kontynuacji wzrostów w rejon 0,96, gdzie przebiega projekcja 127,2% całości wrześniowej fali spadkowej okolic 0,9528. Najbliższe wsparcie to poziom 0,95.