Pomimo wrześniowej eksmisji z przedwojennego budynku Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej w Warszawie, spółka Zarząd Nieruchomości liczy, że będzie mogła ponownie uruchomić w tym miejscu księgarnię Traffic Club, zaskarżyła bowiem decyzję o eksmisji do sądu. Tymczasem w grudniu br. w budynku przy ul. Brackiej ma ruszyć księgarnia sieci Matras.

11 września 2013 r. komornik sądowy przejął powierzchnie zajmowane przez Traffic Club przy ul. Brackiej 25 w imieniu Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy. Dom handlowy przy Brackiej 25 został wybudowany i uruchomiony przez firmę DTBJ w 1914. W 1950 r. budynek ten został firmie odebrany.

Nakaz eksmisji został wydany na Traffic, a według Zarządu Nieruchomości powinien zostać wydany być na nich, gdyż to Zarząd był jedynym posiadaczem salonu.

"Żaden najemca nie zajmie miejsca po księgarni Traffic Club, dopóki sprawa nakładów poniesionych przez jego właściciela - Zarząd Nieruchomości nie zostanie pozytywnie załatwiona" - powiedział agencji ISBnews prezes spółki Zarząd Nieruchomości Dariusz Majchrzak.

Reklama

Spodziewa się on rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia w ciągu najbliższych tygodni.

Zdaniem Majchrzaka, Prezydent miasta Warszawy przyznając prawo własności prawowitym właścicielom określił również, że spółka Domy Towarowe Bracia Jabłkowscy jest zobowiązana rozliczyć poniesione dotychczas nakłady na budynek z posiadaczem samoistnym - spółką Zarząd Nieruchomości.

"Były to koszty rewitalizacji, modernizacji i remontów zniszczonej przez dziesiątki lat PRL kamienicy. Po kompensacji z należnymi czynszami spółka Domy Towarowe Bracia Jabłkowscy winna była zapłacić spółce Zarząd Nieruchomości kwotę 26 mln zł" - wyjaśnił Majchrzak.

>>> Czytaj też: "Financial Times": W Polsce dziedzictwo komunizmu wciąż daje o sobie znać

Strony ostatecznie nie zdołały dojść do porozumienia i na podstawie wyroku sądu okręgowego komornik przystąpił do przymusowej eksmisji Traffic Clubu. Zdaniem Majchrzaka, wyrok ten był jednak skierowany do niewłaściwego podmiotu.

"Sprawa trafiła do sądu, ten w oparciu o błędny wniosek wydał nakaz eksmisji przeciwko spółce, która w ogóle nie korzysta z przedmiotowych lokalów, tj. nie zajmuje go, ani nie posiada żadnych praw ani roszczeń do niego, co pozbawiło możliwości obrony swoich praw przez faktycznego posiadacza" - powiedział Majchrzak.

Według niego, z chwilą, kiedy komornik nie przyjął wyjaśnień spółki Zarząd Nieruchomości, faktyczni najemcy i posiadacze przedstawili swoje tytuły i wnieśli sprawę do sądu o wstrzymanie tej egzekucji.

"Czekamy obecnie na rozstrzygnięcie wniosku Zarządu Nieruchomości o udzieleniu tej spółce zabezpieczenia w sprawie przeciwegzekucyjnej. Istnieje szansa, że sąd przychyli się do niego i udzieli spółce zabezpieczenia. Sąd Apelacyjny bowiem w dwóch swoich wcześniejszych postanowieniach w bardzo zbliżonych postępowaniach Zarządu Nieruchomości przeciwko Domowi Towarowemu Bracia Jabłkowscy udzielił Zarządowi Nieruchomości zabezpieczenia. Jeżeli tak się stanie, to w perspektywie czasu salon Traffic Club będzie mógł powrócić na swoje miejsce przy Brackiej 25" - uważa radca prawny Rafał Wietrzyk, prowadzący własną kancelarię.

W sierpniu 2010 roku pomiędzy Miastem Stołecznym Warszawa a DTBJ została zawarta umowa notarialna o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu przy ulicy Brackiej 25, co przywróciło DTBJ stan posiadania praw sprzed 1950 roku.