Unijni eksperci od dwóch lat pomagają władzom tego kraju postawić grecką gospodarkę na nogi.

Eksperci chwalą Grecję przede wszystkim za coraz lepsze wykorzystywanie funduszy strukturalnych. Z dwudziestu miliardów euro przeznaczonych dla niej w unijnym budżecie, do końca września wypłacono ponad 67 proc. Ponadto, dzięki reformom wprowadzanym przez rząd w Atenach, już niedługo odblokowane zostaną inwestycje infrastrukturalne, warte ponad 7,5 miliarda euro.

>>> Polecamy: Eurostat: Deficyt budżetowy krajów UE spadł, zadłużenie publiczne wzrosło w 2012 roku

Zdaniem ekspertów w Grecji usprawniono także walkę z uchylaniem się od podatków. Jeszcze dwa lata temu grecki fiskus stratny był na około 60 miliardów euro z powodu oszustw podatkowych. Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn, komentując dzisiejszy raport, powiedział, że "choć widać oznaki stabilizacji greckiej gospodarki oraz szanse na wzrost w przyszłym roku, sytuacja cały czas jest bardzo trudna, zwłaszcza dla ogromnej liczby bezrobotnych".

Reklama

Według danych Eurostatu, poziom bezrobocia w Grecji jest dziś najwyższy w całej Unii Europejskiej i wynosi 27,9 procent. Bez pracy jest ponad połowa młodych ludzi. Unijna grupa zadaniowa ds. Grecji ma pomóc jej walczyć także z tym problemem.

>>> Czytaj też: Europa na zakręcie: w jakim kierunku pójdzie Stary Kontynent?